btbilgi

Şu günlerde iyice ikna olduğumuz şekilde, virüsler insanlık için kötü. Fakat bazen benzer biçimde yaklaşılsa da, aslında bakterilerin bununla bir alakası yok. İnsanlığa faydalı olabilen birçok çeşit bakteri bulunuyor. Gıda üretiminden ilaç üretimine kadar değişik alanlarda kullanılmaktalar. Peki gelecekte bakteriler bina inşasında da değerlendirilebilir dersek ne dersiniz?

Şimdiye kadar inşaat sektöründe yenilikçi materyallerin kullanılması için denemeler yapıldığını gördük. Mesela mantardan elde edilen yarı organik yapılar veya beton elde etmek için mikrop fabrikalarının denenmesi gibi. ABD’deki Colorado Boulder Üniversitesi’nde araştırmalar yapan malzeme ve mühendislik uzmanı Will Srubar ise, kendi kendini inşa edebilen ve bir hasar durumunda kendi kendini onarabilecek yapılar üzerine çalışıyor.

The Conversation sitesindeki habere bakılırsa, yaşayan materyallerin geliştirilmesi onarım ve montajın finansal maliyetlerini düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda geleneksel yapı malzemeleri üretmenin çevreye verdiği zararı da ortadan kaldırabilecek. Srubar’a göre bakteriler bu iş için ideal biçilmiş kaftan. Son beş ay içinde canlı materyaller üzerine bir dizi akademik makale yayımlayan araştırmacı şunları söylüyor: “ Disiplinlerarası araştırmacı ekipleri canlı hücreleri mikroskobik fabrikalara dönüştürdükçe, geleceğin mimari konseptleri bilim kurgudan çıkıp gerçeğe dönüşmeye başlıyor.”

Geleceğin en yenilikçi inşaat malzemesi: Bakteriler

Üniversitenin Canlı Materyaller Laboratuvarı’nı (Living Materials Laboratory) yöneten Srubar, yanına birçok alandan biliminsanları almış. Biyokimya, mikrobiyoloji, malzeme bilimi ve yapı mühendisliğinden oluşan bir ekip sayesinde yararlı mineraller ve polimerler oluşturmak için bakteri mühendisliği ve sentetik biyoloji üzerine çalışıyorlar. Hedefleri bir gün binaları canlı hale getirecek yapı taşları oluşturabilmek. En yeni yayımlanan bilimsel makalelerinde, kendi kendine gelişen fotosentetik siyanobakterilerin inşaat materyali olarak kullanılması potansyeli incelenmiş.

Araştırmacılar çeşitli bakteriler ile kendilerini iyileştiren, basınç ve sıcaklık gibi dış etkenleri algılayıp bunlara tepki veren, kendi kendine aydınlık sağlayan materyaller üretilebileceğini hayal ediyor. Bu vizyonda standart binalardan daha az enerji isteyen binalar var. Modern yapı malzemelerinin üretiminin, taşınmasının ve montajının küresel karbondioksit emisyonlarının yüzde 11’ine sebep olduğu hatırlatılmakta. Çimento üretimi ise tek başına toplamın yüzde 8’ine sebep oluyor. Bakteriler ve benzer canlı materyallerin ise karbon emisyonu bir yana, havadan karbondioksit yakalama becerileri bile olabilir denilmekte.

Srubar mimarinin muhtaç olduğu ana yapı malzemeleri konusunda açık fikirli: “İnsanlığın tertemiz bir başlangıç şansı olsaydı, acaba nasıl bir şeyler inşa ederdi? Bilimin şu andaki geldiği konum ile, çimento yapmak için kireçtaşı yakmayacağımızdan eminim. Çelik yapmak için maden cevheri ya da cam yapmak için kum eritmek de söz konusu olmazdı.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.