btbilgi

KPMG firmasının finans teknolojisi dünyasının nabzını tutan ‘Pulse of Fintech’ raporunun 2019 edisyonundan Türkiye ile ilgili bilgileri ve 2019 özetini daha önce sunmuştuk. Raporda ayrıca 2020 yılı için öngörüler, olası gelişmeler ve blokzinciri pazarıyla ilgili çeşitli bilgiler de yer alıyor.

Pulse of Fintech H1 2019 raporuna göre, 2020 yılı finansal teknolojiler sektörü açısından yeniliklere hazır:

 • Bu yıl daha büyük ve cesur fintech yatırımlarının gerçekleşmesi bekleniyor. Olgunlaşan Fintech’ler yatırımcılar için daha büyük odak noktası olacak, işlem hacimleri büyüyecek.
 • Fintech şirketlerin sundukları ürün ve hizmet yelpazesi genişleyecek. Olgunlaşan fintech’ler ve gelenekselliğin dışına çıkan bankalar kendi alanları dışında kalan enerji, telekom gibi alanlara yönelecekler.
 • Alışık olduğumuz pazarlar dışında Afrika, Güneydoğu Asya ve Latin Amerika gibi bölgelerde fintech yatırımlarına daha sık rastlayacağız.
 • Alibaba, Apple gibi BigTech’ler yönlerini finansal hizmetler sektörüne çevirecek. Özellikle gelişen pazarlardaki izlerini artırmayı hedefleyen bu teknoloji firmaları, müşterilerine değer katmak ve onları kendi ekosistemlerine dahil etmek için fintech üzerine yatırımlar ya da stratejik anlaşmalar yapacaklar.
 • Dijital bankacılık lisansları gelişecek. Hong Kong, Avustralya ve Singapur gibi ülkelerin önderliğinde Asya Pasifik bölgesindeki rekabet ortamı dijital bankacılık lisanslarının gelişmesiyle hareketlenecek.
 • Fintech’ler kendi aralarında ortaklıklar kurmaya devam edecekler ve bu ortaklıkların sayısı artacak.
 • Açık veri, farklı sektörde fırsatlar yaratmayı sürdürüyor. Açık veri, bankacılık dışında diğer finans hizmetlerine de fayda sağlayacak.
 • Finansal hizmetler tek çatı altında toplanmaya doğru evrilecek. Tüketicilerin günlük yaşamları daha da dağınık ve karmaşık bir hale geldikçe, hizmetlerin buna karşılık olarak bir bütün halinde verilmesi teşvik edilecek.
 • Siber güvenlik alanında hizmetler veren fintech’ler daha çekici olacak. Buna yön veren şey ise geleneksel finans kuruluşlarının siber güvenlik çözümlerini kendilerinin üretmeyi bırakıp bu çözümleri satın almaya başlaması olacak.,

Ayrıca raporda blokzinciri ile ilgili bulgular da şöyle özetlenmiş:

 • Blokzinciri ve kriptoparalar 2018 yılında her zamankinden daha çok yatırım alıp, işlem hacminde rekor düzeye ulaşmıştı. 2019’da 1ise 479 adet 4,7 milyar dolarlık işlem gerçekleşti.
 • Blokzincirinin ne derece evirilip yayılacağı hala kestirilemese de güçlü yatırımlar almaya devam edeceği öngörülüyor.
 • Ödeme sistemlerinde ise 306 adet 77,8 milyar dolarlık işlem yapıldı. Sektörde son iki yıl toplamında işlem hacminde oldukça yüksek bir artış bulunuyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.