btbilgi

Otomotiv firması Ford, 2018 yılının Eylül ayında bir patent başvurusunda bulunmuş. ABD patent ofisi geçtiğimiz hafta bu patente onay vermiş ve şimdi firmanın ne gibi bir proje için fikir yürüttüğünü görebiliyoruz. Tüm otomobil üreticileri elektrikli araçların geleceğine hazırlanırken, bir yandan da bu araçlar için gerekli şarj altyapılarını da planlıyorlar. İşte Ford’un patentinde de bunun için tasarlanmış bir taşınabilir elektrikli araç şarj sistemi anlatılmakta.

Her ne kadar anlatılan çözüm oldukça geniş kapsamlı ve yeterince ayrıntılı olmasa da, bazı fikirler edinebiliyoruz. Bahsedilen şarj sistemi yüksek düzeyde taşınabilirlik, esneklik ve modülerlik barındırmakta. Patentin başlığı ‘Portable Charging System and Charging Method’ (Taşınabilir Şarj Sistemi ve Şarj Yöntemi) şeklinde. Sistem ilk bakışta birden fazla araca veya cihaza çoklu şarj yapabilecek şekilde planlanmış gibi görünüyor. Aynı anda hem şarj ederken hem de şebekeden kendisi akım çekerek bataryasını doldurabiliyor. Sistemde birden fazla şarj cihazını da kullanmak mümkün.

Ford’dan taşınabilir elektrikli araç şarj sistemi patenti
Kaynak: Electrek

Patentteki bazı ayrıntılar konusunda, Electrek sitesi Navigant Research firmasında mühendis ve analist olan Sam Abuelsamid ile görüşmüş. Mobil şarj sistemleri hakkında bir rapor yayımlamış olan Navigant’tan patentle ilgili görüşleri alınmış. Abuelsamid patentte bahsedilen taşınabilir şarj çözümünün, mümkün olan her türlü kombinasyona açık olduğunu aktarıyor: “Birden fazla şarj cihazını birleştirme yeteneği, operatöre şarj edilen araçların ihtiyaçlarına göre cihazların kullanımını optimize etme esnekliği sağlamakta. Mesela bir elektrikli aracı büyük bir aküyle yavaş şarj etmek gerekiyorsa, birden fazla bataryanın kapasitesini kullanmak için şarj cihazları seri olarak bağlanabilir. Hızlı şarj etmek gerekiyorsa da, daha yüksek güç için cihazlar paralel olarak bağlanabiliyor. Tek bir şarj cihazından birkaç araç da şarj edilebilir.”

Böyle bir patent sonucunda, yol yardımı için araçlara yeni bir tür mobil şarj cihazı üretilebilir. Ayrıca otoparklarda veya benzin istasyonlarında mobil hale getirmek için tekerlekli bir versiyonu üretilebilir. Mobil ve otonom bir elektrikli araç şarj çözümünü daha önce Volkswagen’den de görmüştük. Fakat Ford’un patent başvurusundaki sistem bir düzine kadar farklı konfigürasyon ile daha büyük esneklik vaat ediyor gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.