btbilgi

Ofis çalışanları alışık oldukları ortamdan uzaklaşıp, evlerinden işlerini görmeye uğraşıyorlar. Mesele sadece uzaktan çalışmak için gerekli altyapıya ve kaynaklara sahip olmak değil, aynı zamanda insanların bu yaşam tarzına da alışmaları. En azından teknoloji bu konuda yanımızda. Generali Sigorta, salgın hastalık sürecinde iş hayatının sürdürülebilmesi için kullanılabilecek en pratik uygulama listesi için şu örnekleri vermiş:

Trello

Bir proje yönetim aracı olarak konumlandırılan Trello, çeşitli işlerin organize edilerek kolayca takibini sağlamakta. Yapılacak işler, tamamlananlar ve gelecek dönem hedefleri aynı ekranda gösterilebilmekte. Ekip üyeleri ile mesajlaşma mümkün. Trello hem web uygulaması hem de mobil uygulama olarak kullanılabiliyor.

Skype

İnternet üzerinden iletişim ve telefon görüşmesi yapılmasını sağlayan en bilinen platformların başında Skype geliyor. Hem bireysel, hem de kurumsal uygulamalar için vazgeçilmezlerden biri. Skype üzerinden HD görüntülü çağrılardan dil çevirilerine, görüntülü konuşma sırasında ekran paylaşımından dosya aktarımına kadar birçok özellik bulunmakta.

Zoom

Bulut altyapısı üzerinde uzaktan konuşma ve görsel konferans hizmeti sunan Zoom, son yıllarda kurumsal tarafta epey popüler hale geldi. İş dünyasında özellikle uzaktan toplantı, konferans, webinar ve platformlararası dosya paylaşımı gibi konularda Zoom sıkça kullanılıyor.

Google Hangouts

2013 yılında devreye sokulan Google Hangouts, bir anında mesajlaşma ve çoklu görüntülü görüşme platformu. Kullanıcılar video konferans ekipmanı kurmaya gerek kalmadan toplu iletişimde kalıp sanal toplantılar yapabiliyorlar. Uygulama hem görüntülü konuşma hem de mesajlaşma ve ses iletişimi konusunda iyi performans vermesi ile popüler.

WhatsApp

Anlık mesajlaşma konusunda en büyük markalardan biri olan WhatsApp, görüntülü konuşma özelliği ile de kendini kanıtlamış durumda. Kolay algılanan tasarımı ve ücretsiz olması ile bireylere yönelik olsa da, şifreli mesajlaşma sistemi sayesinde iş dünyasından da büyük ilgi görüyor. WhatsApp Web uygulaması ile de kullanıcıların ellerinde devamlı telefonlarını tutma zorunluluğunu ortadan kaldırmakta.

Google Drive

Google Drive, teknoloji devinin bulut depolama bazlı dosya yedekleme, düzenleme ve paylaşma platformu. Kullanıcılar her türden belgeyi online olarak otomatik yedekleyip, istedikleri kişi ile farklı güvenlik seviyelerinde paylaşabiliyor. Uygulamayı kullanmak için bir Gmail hesabına sahip olmak yeterli. Kurumsal bazda profesyonel kullanım için ‘Google Drive for Business’ seçeneği de mevcut.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.