btbilgi

Hükümetler yaşamakta olduğumuz salgın krizi döneminde sıkı seyahat kısıtlamaları ve zorunlu karantinalar getirmeye devam ediyorlar. COVID-19 hastalığının önemli etkilerinden biri küresel ekonomiyi, iş ve tedarik zincirlerini kesintiye uğratması oldu. Fakat şirketlerin tek derdi bu değil, aynı zamanda çalışanların yaşadığı evde kalma zorunluluğu da ciddi bir mesele haline gelmiş durumda. Uzmanlar bunun, şimdiye kadar iş dünyasının karşılaştığı en geniş kapsamlı uzaktan çalışma deneyimi olduğuna dair gözlemlerde bulunuyorlar.

Araştırma firması Korn Ferry’nin gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, 2030 yılına kadar Asya Pasifik ülkelerinde 47 milyonluk bir işçi sıkıntısının ortaya çıkması öngörülmekte. Bunun yıllık olarak 4,2 trilyon ABD doları tutarında olası bir kayba yol açması söz konusu. Araştırmayı ele alan Citrix, iş sürekliliği planlarının temelinde dijital çalışma alanları bulunan bilinçli kuruluşların bu ve benzeri sıkıntıları daha kolay atlatacağını savunuyor. Bu noktada çeviklik, hız ve verimlilik ön plana çıkacak.

Koronavirüs salgını çalışanları ‘dünyanın en büyük uzaktan çalışma deneyimi’ olarak tanımlanan senaryoya zorlamış durumda. Yaşadaklarımız şirketlerin esnek çalışma modellerini ve güvenli dijital işbirliği teknolojilerini, rekabet güçlerini korumak için verimli biçimde kullanmaları zorunluluğunu ortaya koyuyor. Citrix’e göre kapsayıcı sanal çalışma yöntemleri yalnızca şirketlerin çalışan bağlılığını ve iş sürekliliğini sağlamakla kalmayacak. Aynı zamanda çalışanların gerekli görevleri yapabilme kapasiteleri ve tercih ettikleri yerden çalışarak verimli olma esnekliği becerilerini de test edecek.

Bunu sağlaması en mümkün çalışan türlerinden biri, yarı zamanlı ve sözleşmeli geçici yetenekler. Geçtiğimiz dönemde Uzakdoğu merkezli Ekonomi ve İş Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, şu anda işsiz ya da ekonomik açıdan etkisiz durumdaki kişilerin yüzde 69’unun esnek çalışma fırsatı verilmesi durumunda çalışmaya başlama konusunda istekli olduğu ortaya konulmuş. Bu türden çalışanların sağlam, esnek çalışma ilkeleri ve dijital çalışma alanı hazır olan kuruluşlar için bir büyüme kaynağı haline gelebileceği aktarılmakta.

Citrix işverenlerin dijital olarak desteklenen uzaktan üretkenliğin sunabileceği değerin farkında olması gerektiğine dikkat çekmekte. Sağladığı ekonomik avantajlar, işletmelerin esnek bir çalışma kültürü benimsemesine ve çalışanların her yerden etkin olarak çalışmasını sağlayan teknolojiyi uygulaması için gerekli kararları almasında teşvik edici olabilir deniliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.