btbilgi

Salgın krizi boyunca hükümetler şirketleri evden çalışma yöntemlerini benimsemeye teşvik ediyor. Ayrıca ülkemizde de bugün itibarı ile öğrencilere evden eğitim programları başlatıldı. Tüm bunlar Koronavirüs’ün yayılmasını engellemek için insanları evlerinde tutmanın doğru yaklaşımları. Fakat evden çalışabilmenin ve uzaktan sanal eğitim alabilmenin yolu, evlerde hızlı ve tutarlı hızlarda fiber internet bağlantısı olması ile mümkün.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği’nin (TELKODER) verdiği bilgiye göre, virüsten önce yapılan tahminlerde evden çalışma oranlarının 2028’de yüzde 33 seviyelerine çıkması öngörülmekteymiş. Fakat içinde bulunduğumuz sıradışı durum, insanların evden çalışma ve öğrenme kültürüne daha hızlı adapte olacakları yönünde görüşleri ön plana çıkartmakta.

23 Mart Pazartesi itibarı ile Milli Eğitim Bakanlığı çalışmaları ile Eğitim Bilişim Ağı (EBA) isimli web sitesi devreye sokuldu. Pazartesi sabah televizyondaki haber kanallarının verdiği bilgiye göre, EBA web sitesi açıldığı andan itibaren yaklaşık bir saat içinde aldığı yoğun trafiğe dayanamayıp çökmüş durumda. Ayrıca tüm popüler online eğlence, streaming video, müzik ve oyun siteleri de benzer şekilde çok yüksek trafik alıyor. Evden çalışmayı mümkün kılan ortak sanal çalışma platformları da büyük trafik çekmekte.

Yoğun internet kullanımının ağlarda oluşturacağı trafiğin işleri sekteye uğratmaması büyük bir önem taşımakta. TELKODER fiber internet altyapısının bu tür süreçlerdeki kritik rolüne dikkat çekmekte. Ülkemizde de yaşanan bu olağanüstü zamanda kısa vadede internet trafiğinde bir problem yaşanmayacağını öngörülmekte. Yine de orta ve uzun vadede internet kullanım alışkanlıklarının değişmesi sonucunda hala sorun yaşamamak için, daha yaygın ve güçlü bir fiber altyapıya sahip olmamız gerektiği de hatırlatılmakta.

TELKODER içinde bulunduğumuz Koronavirüs deneyiminin, evden çalışma ve öğrenmenin uzun vadede dijitalleşmesi ve tüm ülkeye yayılması noktasında önemli bir tecrübe olacağını savunuyor. Sadece yaşadığımız küresel salgın durumunda değil, her türlü afet durumunda iletişim altyapımızın sağlamlığının ve kalitesinin çok önemli olduğu aktarılmakta. Yetkililer bu süreci en az zararla atlattıktan sonra, fiber altyapının artırılması konusunda ivedilikle çözüm ortaya konulması gerektiğini ifade etmekteler. TELKODER’e göre yeterli bir fiber altyapıya kavuşabilmemiz için, fiber yatırımı yapmak isteyen işletmecilerin önündeki engellerin ortadan kaldırılması gerekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.