btbilgi

Büyük teknoloji firmaları otomobiller ve akıllı telefonları birbirine entegre edebilmek için çeşitli çözümler geliştiriyorlar. Bunların arasında en yaygın iki sistem Google’ın geliştirdiği Android Auto ve Apple’ın geliştirdiği CarPlay. Bu iki sistem telefonları araçlara bağlayarak, arabalardaki bilgi ve eğlence ekranlarından telefon özelliklerini kullanmayı mümkün hale getirmekte. Aslında amaç sürücülerin ellerinde telefon tutup ona bakarken dikkatlerinin dağılmaması. Fakat bir rapor bunun pek de işe yaramadığını söylüyor.

Verilen bilgiye göre, önceki araştırmalara göre yasal sınırda alkollü araç kullanmak sürücünün tepki sürelerini yüzde 12 seviyesinde artırmakta. Esrar içtikten sonra araba kullanan bir sürücünün tepki süresi ise yüzde 21 oranında daha kötü hale geliyor. İngiltere yol güvenliği yardım kuruluşu IAM RoadSmart ise, sürücülerin araba eğlence ekranlarına bakarken veya bir işlem yapmaya çalışırken dikkatlerinin ne kadar dağıldığını saptamak için bir araştırma gerçekleştirmiş. Araştırma sonuçlarına göre, sürüş sırasında dokunmatik kontrollerin kullanılması sürücülerin tepki süresini bu ikisinden daha fazla olumsuz etkilemekte.

Çalışmaya katılan sürücülerden arabadaki eğlence sistemi üzerinden, Spotify‘da şarkı seçmeleri istenmiş. Gözlemlerde sürücülerin dokunmatik kontrolleri kullanırken, gözlerini yoldan ne kadar ayırdıkları kaydedilmiş. Çalışmada Android Auto sisteminin sürücünün tepki süresine yüzde 53 ve Apple CarPlay sisteminin ise tepki süresine yüzde  57 oranında olumsuz etkisi olduğu saptanmış. Bu oranlar, sürüş sırasında cep telefonu kullanmak ve mesaj atmak sırasında oluşan olumsuz tepki süresi oranlarından bile daha kötü deniliyor.

Araba eğlence sistemleri alkollü araç kullanmaktan tehlikeli

Çalışmanın bir başka aşaması ise, sürücülerin benzer bir işlemi dokunmatik ekrandan değil de sesli komutlarla yapmalarını istemek olmuş. Ses komutları kullanmanın tepki süreleri üzerindeki etkisi, dokunma ile yapılan işlemlerinkine göre ciddi ölçüde daha düşük. Apple CarPlay üzerinde sesli komut kullanmak tepki sürelerinde yüzde 36 artışa yol açarken, Android Auto‘da sesli komut kullanmak yüzde 30’luk ortalama artışa sebep olmuş. Bu oranlar hala alkollü veya esrar içip araba kullanmaktan daha kötü sonuç veriyor.

ZDNet sitesi 2018’de benzer bir araştırma yapmış olan ‘AAA Foundation for Traffic Safety’ (AAA Trafik Güvenliği Vakfı) kurumunun raporunu hatırlatıyor. Bu araştırmaya göre de sürüş sırasında Android Auto veya Apple CarPlay kullanmak sürücünün dikkatini ciddi şekilde dağıtmakta. Fakat buradaki bulgulara göre, otomobil üreticilerinin kendilerinin geliştirmiş olduğu entegre bilgi ve eğlence sistemleri ile etkileşime girmek, sürücülerin dikkatlerini daha da fazla dağıtmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.