btbilgi

Halen yaşamakta olduğumuz salgın krizi, sosyal medyada çeşitli doğru ve yanlış bilgilerin yayılmasına sebep olmakta. Sadece uzmanların ve doktorların açıklama yapması gerekirken, Whatsapp gruplarında ve Twitter platformunda birçok kişi her türlü teyidi yapılmamış bilgiyi yayarak kafaların karışmasına yol açıyorlar. Bunun da ötesinde, Koronavirüs yüzünden sosyal medyada kişisel veri yayılmakta olduğu bilgisi verilmekte.

Konuyla ilgili bilgi veren Siberasist firması, Koronavirüs’den etkilenenlerin sayısı arttıkça salgına yakalandığına dair kişilerin verilerinin paylaşımının da hızla yayıldığını aktarmış. Ortalığa saçılan kişisel verilerin, hasta olsun olmasın herkes için ciddi tehditler oluşturması mümkün denilmekte. Kişilere ait açık ev adresleri, çalışma yerleri, ad-soyad ve sağlık verilerini açıkça paylaşmak kanuna göre yaptırıma tabi olacak ve bu sebeple de herkesin paylaşımlar konusunda dikkatli olunması gerektiğine işaret edilmiş.

Salgının ülkemizde görülmesinden sonra Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalarda da kişisel verilerin aktarılma şeklinde önlemler alındığı aktarılmakta. Özellikle salgına yakalanan hastalara dair sadece yaş ve cinsiyet bilgisi verildiği gözlemlenmiş. Siberasist firması bakanlığın kişisel verilerin korunmasına yönelik gösterdiği hassasiyetin doğru olduğunu belirtmekte. Kişilere ait verilerde genel bilgiler dışında özel bilgilerin verilmemesinin en uygun yaklaşım olduğu açık. Hem panik yaratılmaması hem de kişi ve çevrelerinin hedef haline getirilmemesi için paylaşımının kısıtlı tutulmasının gerekliliği söz konusu.

Whatsapp gruplarında ya da sosyal medyalarda yapılan paylaşımların, genelde başkaları tarafından kişiye ait ve rızası alınmadan yapılması dikkat çekiyor. Paylaşımı yapılan “X yerde çalışan, Y kişisi virüse yakalanmış” şeklindeki mesajların kişisel veri ihlaline girdiği hatırlatılmakta. Kişiye ait meslek, çalıştığı ya da yaşadığı yer ve sağlık durumu ve benzeri ilgili verilerin başkaları tarafından paylaşılmasının kanuna aykırı olduğunun altı çizilmiş. İnsanları açık tehdit haline getiren bu veri paylaşımlarını gerçekleştiren kişilerin yaptırıma maruz kalabileceği de bilgi olarak verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.