btbilgi

Koronavirüs salgını dünya çapında yaşamın neredeyse her yönünü olumsuz etkiliyor. Güneş ve rüzgar enerjisi de darbe alan sektörlerden. Yenilenebilir enerji pazarı, donanımların üretimi açısından Çin’e çok büyük ölçüde bağımlı. Bu da virüs salgını yüzünden kapanan fabrikalarla enerji sektörüne darbe yaptı. Çin’de güneş panelleri ve rüzgar türbinleri yapan fabrikalar ya kapandı veya üretim yavaşlattı.

Her ne kadar Çin fabrikaları yavaş yavaş operasyonlarına devam etse bile, COVID-19 hastalığı kendini başka bölgelerde gösteriyor. Bu da pazarda dalgalar halinde olumsuzlukların yaşanacağının göstergesi denilmekte. Grist sitesindeki bir haber bu konuyu ele almakta:

“Pazartesi günü ABD kamu hizmeti pazarına güneş paneli tedarik eden üreticilerin en büyüklerinden ikisi olan JinkoSolar Holding Co. ve Canadian Solar Inc.’in hisse senedi fiyatlarında çift haneli düşüş gözlemlendi. Pazar araştırma şirketi Bloomberg New Energy Finance’in öngörüleri, küresel güneş enerjisi kapasitesinin bu yıl 121 ila 152 gigawatt artacağı yönündeydi. Fakat firma bu tahmini 108 ila 143 Gigawatt’a çeviren yeni bir rapor yayınladı. ABD kökenli endüstriyel rüzgar projesi geliştiricileri ise, Asya’daki rüzgar türbini tedarikçilerinden sözleşme yükümlülüklerinin mücbir sebeplerden dolayı zamanında yerine getirilemeyeceğine dair uyarılar aldılar.”

The Guardian’ın verdiği bilgiye göre, hükümetler yeşil enerji projelerine odaklanmaktansa dikkatlerini Koronavirüs’ün yayılmasını engellemeye vermek durumundalar. International Energy Agency’nin (Uluslararası Enerji Ajansı) genel müdürü Fatih Birol şu açıklamayı yapmış: “Günümüzün böyle bir krizinin, yenilenebilir enerji dönüşümünden taviz yapılmasına izin vermemeliyiz. Şu anda önümüzde önemli bir fırsat penceresi bulunuyor. Küresel büyük ekonomiler çeşitli teşvik paketleri hazırlamakta. İyi tasarlanmış bir ekonomik teşvik paketi, temiz enerjiye geçiş için büyük faydaları olacak bir enerji sermayesinin teminini kolaylaştırabilir.”

Birol sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu zorlu piyasa koşulları hükümetlerin verdiği sözler için bariz bir test görevi görecektir. Ancak iyi bir haber olarak, artık geçmiş ekonomik teşvik paketlerine kıyasla çok daha ucuz yenilenebilir teknolojilere sahibiz. Elektrikli araçlarda büyük gelişmeler kaydediliyor ve temiz enerjiye geçiş destekleyici finans toplulukları mevcut. Eğer doğru politikalar uygulamaya konulursa, bu durumdan en iyi şekilde yararlanmak için elimizde bolca fırsat olacak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.