btbilgi

Startups.Watch ülkemizdeki girişimcilik ortamını en yakından takip eden kuruluşlardan biri. Firmanın yayımladığı ‘Türkiye Girişim Ekosistemi 2019’ raporunda, geçtiğimiz senenin ayrıntılı bir değerlendirmesi yer almakta. Rapordan en dikkat çeken bulguların başında melek yatırımlarının ve risk taşıyan yatırımların 2019’da yüzde 66 artmış olması geliyor. Ayrıca Türkiye’deki startup ekiplerinin ilk aşama yatırımcısı olan kuluçka merkezi sayısı de 60’a yaklaşmış durumda.

Rapordaki bulgularla ilgili bilgi aktaran IFASTURK, kuluçka merkezlerinin girişimcinin ilk aşamadaki yatırımcısı ve rehberi konumunda olduğuna dikkat çekmekte. Girişimci fikrini bir yumurta olarak değerlendiren kuluçka merkezi, fikrin gelişim sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini, kabuğunu kırmasını ve amacına ulaşmasını hedefliyor. Yeterli finansal destek ve mentor yardımı, bir fikrin hayata geçirilmesindeki temel gerekliliklerden bazıları. Kuluçka merkezleri, bu imkanları sunmanın yanı sıra, iş geliştirme, pazarlama, yatırımcıyla girişimci arasında köprü kurma gibi konularda girişimcilere yardımcı oluyor.

Kuluçka merkezlerinden yeterli finansal ve mentorluk desteği alamayan girişimlerin birçoğu kapanma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Türkiye’de her beş girişimden sadece biri beş yıl sonra ayakta kalıyor. Ancak güncel araştırma sonuçlarına göre girişimlerin kapanma riskleri her geçen gün azalıyor. Startups.Watch verilerine göre 2016 yılından sonra Türkiye’de kapanan startupların sayısında hızlı bir düşüş olduğu gözlemleniyor.

Veriler son 4 yılda daha az startup’ın kapanarak, daha fazla startup’ın çalışmalarına devam ettiğine işaret ediyor. Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin artık daha fazla profesyonel destek görmeye başlaması ve yatırım potansiyelinin artması, startupların ayakta kalmasını destekleyen unsurların başlıca öğeleri olarak değerlendiriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.