btbilgi

Yenilikçi olmayı özümsemiş firmalar, değişime ayak uydurabilmek için her an çevik olmak durumunda. Küresel Koronavrüs salgını halen herkesin gündeminde, tüm kurumlar benzer sıkıntılar yaşayarak kendilerini deniyorlar. Bu arada, problemli bir dönemi fırsata çevirmeyi başaranlar da mevcut. Ürünlerinin fiyatlarını salgın yüzünden aniden yükseltip kısa sürede haksız kazanç elde etmeye çalışanlardan bahsetmiyoruz. Konumuz Çinli otomotiv ve batarya firması BYD.

The Guardian sitesi Fransız kökenli LVMH firmasını örnek vermiş. Normalde kozmetik üretimi yapan firma, sağlık hizmetlerine destek olabilmek için fabrikalarını açıyor. Üretim bantları el dezenfektanı üretmek için kullanılacak. Asıl örnek olan BYD ise tesislerini hızla dönüştürerek, günde 5 milyon maske ve 300 bin ila 500 bin şişe dezenfektan üretebilir hale getirmiş durumda. Bu kapasitenin, Çin’in Şubat başındaki tüm yüz maskesi üretim potansiyelinin dörtte birine denk olduğu aktarılmakta.

BYD bunu çok kısa sürede başarması ile dikkat çekiyor. Firma Ocak ayı sonunda Çin’deki COVID-19 hastalığına karşı çözümler geliştirmek için acilen bir ekip oluşturmuş. 3 bin adet mühendis ve uzmandan oluşan bu ekip, sadece iki hafta içinde yüz maskesi ve tıbbi kategoride el dezenfektanlarının Ar-Ge işlemlerini, ardından da örnek üretimini tamamlamayı başarmış.

Firmanın yaptığı resmi açıklamada, bu başarının büyük ölçüde şirketin farklı alanlardaki uzmanlıkları ve üretim gücünün verimli kullanılmasına borçlu oldukları söyleniyor. Normalde yüz maskesi üretimini yapabilecek bir makinenin sadece inşasının bile 15 ila 30 gün sürebileceği belirtilmiş. Tesisleri tam kapasite çalıştığında, BYD dünyanın en büyük yüz maskesi üreticisi haline gelecek. Ayrıca hızla dönüştürülen üretim bantlarından çıkan dezenfektan ürünleri altı günde tasarlanmış ve ondan da sekiz gün sonra ilk ürünler pazara sunulmuş.

Çin hükümetinin sağlık bakanlığına bağlı kalite kontrol departmanı, BYD tarafından üretilen yüz maskelerinin pazardaki benzer ürünlerden daha yüksek kalitede olduğunu açıklamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.