btbilgi

KPMG son 21 senedir her yıl Harvey Nash ile birlikte bir CIO Araştırması düzenliyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 108 ülkeden 3 bin 645 BT liderinin katıldığı 2019 yılı çalışması, ‘Değişen Bakış Açısı’ (A Changing Perspective) başlığını taşıyan bir raporla duyuruldu. Şirketlerdeki bilgi teknolojileri yönetiminin dönüşümüne ışık tutan araştırma, sektörle ilgili ilginç bulgular içermekte. Bunların arasında özellikle ön plana çıkan konu, son 15 yılın tepe noktasını gören kurumsal teknoloji yatırımları.

2019 CIO Araştırması raporundan öne çıkan başlıklar şöyle sıralanmakta:

BT Bütçeleri

2019’da bütçe artışı bildiren teknoloji liderlerinin sayısı en yüksek seviyede. Artış yüzde 49’dan yüzde 55’e yükseldi. Şirketlerin küresel durgunluktan çıkmaya çalıştığı 2010 yılı dışında, görülen en büyük sıçrama oldu. Bu eğilimin 2020’de de etkili olması bekleniyor. Teknoloji liderlerinin yüzde 52’si 2020 için bütçe artışı bekliyor.

Kuantum Bilişim

Şirketler için yeni ve gelişen teknoloji yatırımları trend bir konu. Her 20 şirketten biri tercihini kuantum bilişim teknolojisinden yana kullanıyor. Başlangıç aşamasında olan teknolojiyle ilgili kullanım oranı şaşırtıcı derecede yüksek. Kuantum bilişim teknolojisi yaygınlaştıkça, mevcut şifreleme tekniklerinin gereksiz hale gelmesi dahil olmak üzere bilişimi sonsuza dek değiştirebilecek bir teknoloji.

Bulut Bilişim

Şirketlerin en az beşte biri küçük çaplı da olsa Nesnelerin İnterneti (IoT), talebe bağlı platformlar, robotik süreç otomasyon ve yapay zeka teknolojilerini kullanıyor.

Radikal İş Modelleri

Şirketlerin yüzde 44’ü önümüzdeki üç yıl içinde iş modellerinin radikal biçimde değişmesini bekliyor. Bu dijital bozulma ve tüketiciye yakın olma ihtiyacından kaynaklanıyor.

Araştırmaya göre dönüşümden en çok etkilenen şirketler, ürünlerini en kolay dijitalleştiren şirketler. Telekomünikasyon sektöründeki teknoloji liderlerinin yüzde 57’si, yayın-medya sektöründekilerin yüzde 56’sı ‘büyük’ ya da ‘radikal’ bir dönüşüm bildiriyor. İmalat gibi daha geleneksel sektörlerde bile ürün ve hizmetlerin dönüştürülmesi yoluyla performansta kademe atlanacağına dair yaygın bir kanı bulunuyor.

Robot Çalışanlar

Katılımcılara göre beş yıl içinde her beş işten birini robotlar üstlenecek. Beş çalışandan biri yazılım olacağı için insan kaynaklarının yapısı değişecek. Şirketlerin insan ve dijital iş gücünü birleştiren, iş birliğine dayalı ve geleceğin iş gücünü şekillendirip entegre edebilen stratejiler geliştirmesi gerekiyor.

Dijital Liderler

2019, teknoloji liderleri için iyi bir yıl oldu. İş memnuniyeti arttı, bütçeler büyüdü, maaşlar zamlandı. Şirketler teknolojiyle beraber, teknoloji liderlerine de yatırım yaptı. Katılımcıların yüzde 47’si ‘oldukça iyi’ seviyede maaş artışı aldığını söylüyor.

Katılımcılara göre ‘Dijitalde Lider Şirketlerin’ ilk beş önceliği şöyle sıralanıyor: ‘Yenilikçi yeni ürün ve hizmetler geliştirme’, ‘İşletmeye tutarlı ve istikrarlı bir BT performansı sağlama’, ‘Müşteri deneyimini geliştirme’, ‘İş süreçlerinin iyileştirilmesi’ ve ‘Operasyonal verimliliğin artırılması’.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.