btbilgi

Finans şirketlerinin birçoğu sıkı yönetmeliklere ve devlet şartlarına uymak zorunda. Bu şirketler bir yandan da, kendilerini içinde bulunduğumuz dijital dönüşüm çağına uygun hale getirmeye çalışıyorlar. BT sistemlerini modernleştirme ve hizmetlerini son kullanıcılar için daha kullanışlı yapmaya çalışan finans sektörü, bu sebeple bulut çözümlerini olabildiği kadar verimli kullanmaya çalışıyor.

Bulut bilişim hizmetleri firması Nutanix’in yayımladığı ‘Kurumsal Bulut Endeksi Raporu’nun (Enterprise Cloud Index 2019) finansal hizmetler sektörüyle ilgili sonuçları bu konuda bir resim çizmekte. Araştırmaya Amerika, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Asya Pasifik bölgelerinden katılanların yüzde 60’ı, gelecekteki bulut stratejilerini belirlemede en etkili unsurun güvenlik olduğunu açıklıyor. Rapora göre finans sektörü şirketleri, yüzde 59 oran ile veri merkezlerinde en fazla veri tutanlar. Açık buluttan duyulan memnuniyetsizlik bu eğilimin nedenleri arasında yer alıyor denilmekte. Finans şirketlerinin yalnızca yüzde 39’u açık bulut hizmetlerinin beklentilerini tamamen karşıladığını belirtmiş.

Fakat çoğu kurum iş yüklerini farklı ortamlar arasında taşımakta zorlandığını, o yüzden de sadece temel uygulamalarını geleneksel veri merkezlerinde tuttuğunu aktarmakta. Bu da şirketleri hibrit bulut çözümlerini benimsemeye yöneltmiş. Rapora bakılırsa finans şirketlerinin yaklaşık yüzde 18’i hibrit buluta geçmiş durumda. Yüzde 51 kadarı da önümüzdeki üç ila beş yıl içinde hibrit buluta geçmeyi planlamakta.

Araştırmaya katılan finans şirketlerinin neredeyse dörtte üçü (yüzde 71 oranla), açık bulutta çalışan bir ya da birden fazla uygulamasını şirket içine geri taşımayı planladığını ifade etmiş. Ayrıca her üç katılımcıdan biri (yüzde 27 oranla) hibrit bulutun en güvenli BT çalışma modeli olduğunu belirtiyor. Yani şirketler için güvenliğin yanı sıra esneklik de önemli.

Finans şirketlerinin yüzde 30’u bulut yatırımları ile kararlarını en çok etkileyen unsurun ‘uzak ofis/şube kullanıcılarına destek’ olduğunu belirtmiş. Raporda bu oranın diğer sektörlere göre çok daha yüksek olduğuna dikkat çekilmekte. Çalışma alanlarının giderek daha yaygın hale geldikçe ve müşteri deneyiminde dijital dönüşüm yükseldikçe bu türden bulguların öne çıkması kaçınılmaz.

Katılımcılar hibrit buluta geçişin önündeki en büyük üç engeli hibrit ortamların yönetimi için gereken araçların henüz gelişme halinde olması (yüzde 66 oranla), hibrit bulut uzmanlarının azlığı (yüzde 30 oranla) ve buluta özel uygulama geliştirme becerisinin azlığı (yüzde 23 oranla) şeklinde sıralıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.

Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_1bf4e4_5.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /home/u8850294/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2007