btbilgi

Hologram teknolojisi, havada üç boyutlu gibi duran gerçekçi nesneler ve ortamlar yaratmak için kullanılmakta. Çok uzun zaman boyunca bilimkurgu filmlerinin fütüristik öğelerinden biri olarak kalan hologramlar, son yıllarda büyük gelişme göstermiş durumda. Bu gelişmelere şimdi de Japon araştırmacıların tasarımı olan dokunulabilir hologram teknolojisi Haptoclone ekleniyor.

Tokyo Üniversitesi Karmaşıklık Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nden (Department of Complexity Science and Engineering) araştırmacılar tarafından geliştirilen Haptoclone, biri fiziksel nesne içeren diğeri de hologram içeren iki kutudan oluşuyor. Kullanıcı ikinci kutudaki üç boyutlu hologram nesne ile temas ettiğinde, hologram ultrasonik (sesötesi) radyasyon basınç dalgaları yayıyor. Bu da kullanıcının nesneye gerçekten dokunuyormuş gibi hissetmesini sağlamakta.

Kutuların arasında mevcut özel görüntüleme panelleri ile de bir ayna efekti oluşturulmuş. Yani kullanıcının elinin görüntüsü, diğer kutudaki fiziksel nesnenin üzerine yansıtılabiliyor. Böylece kullanıcı aynı anda hem hologram ile etkileşime giriyor, hem de diğer kutudaki fiziksel nesneye ne yaptığını gerçek zamanlı şekilde görebiliyor. Gizmodo sitesinin haberinde, uygulamayı deneyen muhabirin teknolojiden epey etkilendiği aktarılmakta. Haberde kullanıcının dokunmakta olduğu holografik topun şişirilmiş plastikten yapıldığını anlayabildiği belirtilmiş.

Haptoclone teknolojisinin dokunma hissi için kullandığı ultrasonik radyasyonun güvenli bir seviyede olduğu rapor ediliyor. Fakat güvenli seviyede kalması durumunda da dokunma hissi oldukça hafif hissediliyor. Uygulamada kullanıcıların dokunma hissinin el sıkışma veya sarılmaktan ziyade, hafif bir okşamaya benzediği ifade edilmekte. Projenin araştırmacılarından Prof. Hiroyuki Shinoda şu bilgiyi vermiş: “Şu anda kullandığımız ultrason seviyesi çok güvenlidir. Fakat çok güçlü ultrason seviyeleri, insan vücudunun sinirler ve dokular gibi dahili bölümlerine zarar verebilir. Bu sebeple belli sınırları dikkate almalıyız.”

Araştırma ekibi projede bir sonraki aşama olarak, teknolojinin farklı iletişim yöntemlerinde kullanılmasını sağlamak olduğunu söylüyor. Buna örnek olarak kullanıcıların internet üzerinden sanal şekilde birbirlerine dokunabilmeleri, el sıkışmaları veya nihai olarak da sarılabilmeleri verilmekte. Ayrıca bir diğer örnek de, normalde dokunmanızın tehlikeli olabileceği deneyimleri güvenli şekilde yaşamak. Mesela bir hayvanat bahçesinde camın diğer tarafındaki bir aslana dokunma hissini yaşama gibi. Bu teknolojinin endüstriyel alanda da birçok kullanımı söz konusu olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.