btbilgi

KPMG finans teknolojisi dünyasının nabzını tutan ‘Pulse of Fintech’ raporunun 2019 edisyonunu yayımladı. Dünyada ve Türkiye’deki fintech ekosisteminin gelişimini değerlendiren rapora göre, küresel fintech pazarı son üç yılda 300 milyar dolarlık yatırımla tarihi rekora koşuyor. Ülkemizle ilgili bilgiler de içeren raporda, Türkiye’deki girişim ekosistemi hakkkında 2019’daki yüzde 66 büyüme ön plana çıkmakta.

2019’un Dikkat Çeken Gelişmeleri

 • Siber güvenlik alanındaki fintech’lerin öne çıkması dikkat çekiyor. Siber güvenlik fintech’leri yıl boyu 53 işlemle 646,2 milyon dolarlık işlem gördü. Hem geleneksel finans kuruluşları hem de fintech’ler için siber güvenlik açıklarının tehdit haline gelmesi bunda etkili oldu. Avrupa’da açık bankacılığın yaygın kullanılması nedeniyle müşterilerin kimlik bilgilerinin daha iyi korunması yüksek önem taşıyor.
 • Regtech’lerin toplam yatırım hacmi önceki senelere göre düştü ama yapılan işlem sayısında rekor kırdı. 2019’da regtech’lerde 145 adet ve 2,5 milyar dolarlık işlem gerçekleşti. Bu ilgi, gelişmiş pazarlarda giderek karmaşıklaşan regülasyon ortamından kaynaklanıyor. Uyum otomasyonu ve risklerin izlenmesi çok önemli.
 • Insurtech’lerde 156 adet ve 6,5 milyar dolarlık işlem, hacimde önceki yıllara göre azalma olduğunu gösteriyor. Bunun en büyük sebebi Insurtech ekosisteminin olgunlaşması nedeniyle erken aşama yatırımların azalması. Ancak toplam işlem hacmi halen yüksek seviyede.
 • Proptech’lerde geçen iki yılda hızlı bir yükselme var. 2019’da 105 adet ve 2,6 milyar dolarlık işlem yapıldı. Sektör oyuncularının gayrimenkulü dijitalleşerek dönüşüme girecek alanlardan biri olarak değerlendirmesi yükselişin sebeplerinden.
 • Pazarda wealthtech’lerde de hareket var. 2019’da wealthtech’lerde 474,1 milyon dolar değerinde 29 adet işlem gerçekleşti. Bu segment, yüksek gelir segmentindeki müşterilere hizmet veren diğer firmalarla rekabet etmek zorunda. Bu nedenle hacim artışı sınırlı kalıyor.

Türkiye Raporu

 • Türkiye girişim ekosistemi 2019’da yüzde 66 büyüdü. Yılı 94 girişimin 102 milyon dolar yatırım almasıyla kapattı.
 • Türkiye’de 2010 – 2019 yılları arasında kurulan teknoloji girişimlerinin yüzde 16’sında kadın girişimciler yer aldı. Türkiye bu ortalama ile Çek Cumhuriyeti, İtalya ve Portekiz’den sonra Avrupa’daki en yüksek orana sahip dördüncü ülke oldu.
 • 2019 sonunda fintech dikeyindeki işlem hacmi 8,4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu verilere göre Türkiye startup ekosisteminde en çok fonlanan dikeyler arasında fintech üçüncü sırada. Fintech’in rakipleri dijital marketler ve market dağıtımı oldu.
 • En fazla işlem 17 adet ile fintech dikeyinde gerçekleşti.
 • Türkiye’deki fintech pazarı, yeni kurulan girişim sermayeleri, çıkışlar ve ikincil işlemlerle gelişti. Sektörün devlet desteğinin devamıyla gelişimini sürdürmesi bekleniyor.
 • Türkiye melek ve VC yatırımları açısından 2018’i ikinci ligde tamamlamıştı, 2019’da 102 milyon dolarlık yatırımla tekrar birinci lige yükseldi ve 36 Avrupa ülkesi arasında 20’nci sırada yer aldı. Türkiye Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da ise İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonra üçüncü sırada.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.