btbilgi

Kuantum bilgisayarlar son yılların en trend konularından biri olarak dikkat çekiyorlar. Bu bilgisayarlar için teknoloji yeterli seviyeye geldiği zaman, günümüzün en güçlü süperbilgisayarlarını bile katlayacak kadar yüksek hesaplama gücüne sahip olmaları bekleniyor. Fakat biliminsanlarının hala kuantum bilimi tarafında çözmeleri gereken bazı sorunlar var.

Kuantum hesaplamayı mümkün kılabilmek için atomların teker teker verimli ve pratik şekilde kontrol edilebilmesi gerekli. Bu işlem şimdiye kadar manyetik alanlar kullanılarak gerçekleştirilmekteydi. Bunu yapmanın bir başka yolu ise, 1961’de Nobel ödüllü biliminsanı Nicolaas Bloembergen’in savunduğu elektrik alanlarını kullanma fikri. Tek bir atomun çekirdeğinin sadece elektrik alanları kullanılarak kontrol edilebilmesi şimdiye kadar başarılmış değildi.

Avusturalya’nın Sydney şehrindeki New South Wales Üniversitesi mühendisleri ise bunu başardıklarını rapor ediyorlar. Böylece yarım asırdan fazla kuantum bilimi için bir engel teşkil eden kontrol meselesinde önemli bir adım atılmış oluyor. Bu keşif, atom devinimleri için salınımlı manyetik alanlara ihtiyaç duymayan kuantum bilgisayarlar oluşturmak için bir çözüm üretilebilmesi anlamına gelmekte. Yapılan açıklamaya göre artık atom çekirdekleri elektrik ve manyetik alanların hassas sensörleri olarak kullanabilir. Ayrıca bu teknik kuantum bilimindeki bazı temel soruları da yanıtlayabilecek potansiyele sahip.

Araştırmacılar bu keşfi aslında şaşırtıcı bir biçimde kazayla yaptıklarını söylüyorlar. Ekip liderlerinden Dr. Vincent Mourik aslında antimon kimyasal elementinin tek bir atomunda manyetik rezonans üretmeye çalıştıklarını aktarmakta. Mourik şu bilgiyi veriyor: “Deneye başladıktan sonra bir şeylerin yanlış gittiğini fark ettik. Çekirdek çok garip davranmaya başladı. Belirli frekanslara yanıt vermeyi reddetti, ancak başkalarına güçlü bir yanıt verdi. Bu bizi bir süre şaşırttı ama tam bir “Evreka!” adı yaşadık ve yaptığımızın manyetik rezonans yerine aslında elektrik rezonansı olduğunu anladık.”

‘Nature’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalede atom kontrolü için manyetik alan oluşturmanın büyük donanımlar ve yüksek akımlar gerektirdiği, ayrıca manyetik alanların çok küçük şekilde oluşturulmasının zor olduğu belirtilmiş. Karşılaştırmak gerekirse, elektrik alanları küçük bir elektrodun ucunda bile meydana getirilebiliyor ve atomların nanoelektronik cihazlarda kolayca kontrol edilmesini sağlayabiliyorlar. Bu keşif sayesinde kuantum bilimi artık manyetik alanlara ihtiyaç duymadan çalışan, ölçeklenebilir elektron bazlı kuantum bilgisayarların üretimini mümkün kılabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.