btbilgi

Teknopark İstanbul’un, ülkemizin ilk Siber Güvenlik Kuluçka Merkezi için hazırlıklar yapmakta olduğu bilgisi verildi. Merkezin 2021 yılında faaliyete geçmesi; siber güvenlik alanında faaliyet gösteren ve derin teknoloji tabanlı siber güvenlik fikirleri üzerinde çalışmalar yürüten girişimlere ev sahipliği yapması planlanmakta.

Araştırmalara göre dünya çapında 35 saniyede bir, günde ise 2 bin 2’den fazla siber saldırı vakası yaşanmakta. 2016-2019 yılları arasında küresel siber güvenlik uzmanı ihtiyacının yüzde 700 artış gösterdiği rapor ediliyor. Türkiye ise dünya üzerinde en çok saldırıya uğrayan ülkeler arasında üst sıralarda. Teknopark İstanbul kendi siber savunma sistemlerimizin geliştirmesinin, bunun için de yerli fikirlerin desteklenmesinin gerektiğinden yola çıkmış.

Siber Güvenlik Kuluçka Merkezi 70 milyon TL’nin üzerinde yatırım ile gerçekleştirilecek. Merkez Teknopark İstanbul’un 3’üncü Etap binaları kapsamında inşaatı süren Cube Incubation binasında yer alacak. Brüt 2 bin metrekarelik bir alanda kurulacak merkezde 6 aylık dönemlerde 15, yılda ise 30 adet siber güvenlik girişiminin desteklenmesi mümkün olacak. Girişimciler ve girişimci grupları merkezde ofis, online/offline eğitim, mentorluk, laboratuvar, temiz oda altyapısı ve teknik danışmanlık gibi olanaklardan ücretsiz veya çok düşük maliyetlerle yararlanabilecek.

Türkiye’nin ilk Siber Güvenlik Kuluçka Merkezi hazırlanıyorTeknopark İstanbul Genel Müdür Bilal Topçu konuyla ilgili şu açıklamayı yapmış: “Girişimcilik ekosistemindeki bilgi birikimini siber güvenlik ekosistemine aktararak ülkemiz için sorumluluk alıyoruz. Siber güvenlik dünyada pek çok devlet tarafından kamu politikaları arasına alınmış durumda ve bizim kuracağımız merkezin çok başarılı örnekleri İngiltere, İsrail, Singapur ve Estonya gibi ülkelerde görülüyor. Türkiye’de siber güvenlik alanında çalışmalar yapan 70 siber güvenlik startup’ı olmasına karşın global veri tabanına kayıtlı 5 adet yerli startup bulunuyor. Siber güvenlik alanında girişimcilere yapılan yatırım miktarı dünya genelinde 2019 yılı itibariyle 7 milyarı aşmış durumda, ülkemizde ise bu alanda 2019 yılında yapılan yatırım miktarı 102 milyon dolar civarında. Bu rakamlardan hacmin dünya ölçeğine göre daha az geliştiği rahatlıkla görülebiliyor.”

Topçu merkezle ilgili de şu bilgileri vermekte: “Biz bu merkezde ülkemizin siber saldırılardan en az düzeyde etkilenmesine katkı sağlayacak yerli ve milli projeleri hayata geçirecek yepyeni fikirlere sahip girişimcileri ağırlayacağız. Girişimcilerimize, iş planı hazırlama, başarılı sunum teknikleri, pazarlama, finans gibi konularda eğitim ve mentoruk imkânlarını sıfır maliyetle sunacağız. Ayrıca girişimcilerimiz, mali desteklere ulaşmak noktasında ücretsiz danışmanlık hizmeti alacak ve yatırımcı buluşmalarından faydalanarak işlerini nasıl büyütecekleri konusunda bilgi sahibi olacaklar.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.