btbilgi

İçinde bulunduğumuz çağ, müziğin tamamen dijitalleştiği bir dönem. İnsanlar istedikleri yerde, istedikleri cihazdan, istedikleri şarkıyı dinleyebiliyorlar. Yasadışı ve korsan müzik indirme/dinleme siteleri bir yana, pazarda birçok büyük streaming müzik dinleme servisi mevcut. Fakat insanlar hala radyo dinliyor. Fiziksel müzik medya türlerinin (yani CD ve MiniDisc) bitmesine rağmen plaklar geri döndü ve beraberinde ona uygun plakçalarlar da getirdi. Galiba şimdi sıra eski ses kasetlerinde. Ve bu geri dönüşü destekleyen cihazlardan biri de Mystik olacak.

Her ne kadar pazarda hala niş bir kitleye hitap eden az miktarda kaset varsa da, plağın büyük geri dönüşüne yakın bir şey henüz yaşanmış değil. NewAtlas sitesi buna rağmen Eminem, Jack White, Taylor Swift, Jay-Z ve benzer popüler sanatçıların albümlerini kaset halinde yayınlamaktan geri kalmadığını hatırlatmış. Hatta 2013’ten beri kaset satışlarını teşvik etmek için dünya çapında bir Kaset Mağazası Günü (Cassette Store Day) bile düzenleniyor.

Bu sebeple zamanın en büyük trendi olan portatif kasetçalarlar, kasetlerin tekrar ilgi görmesi ile birlikte bir kez daha hayatımıza girmeye hazırlanıyorlar. Fransız kökenli ses ve manyetik bant üreticisi Mulann SA’dan çıkan ‘RecordingTheMasters’ markası, Mystik isimli portatif kasetçalar cihazını pazara sunmaya niyetli.

Mystik cihazı portatif kasetçaların modern bir versiyonu denilebilir. Cihaz Thomson/RCA ses mühendisleri tarafından tasarlanan bir elektronik kartı kendine baz alıyor. Eski kasetçalarların aksine bu sefer AA piller değil, şarj edilebilir bataryalar kullanılmış. Kasetçaların stereo ses üretme frekansı ise 100 Hz ile 10 kHz arasında. Cihazda hem fiziksel bağlantılı kulaklıklar için 3,5 mm kulaklık jakı, hem de kablosuz kulaklıklar veya hoparlörler ile bağlayabilmek için Bluetooth 5.0 desteği bulunmakta.

Kasetçalar Mystik sayesinde eski ses kasetleri geri geliyor

RecordingTheMasters mühendisleri bu kadarla da kalmamış, cihazı kayıt da yapabilir şekilde tasarlamışlar. Eğer bir kasete ses kaydı yapmak isterseniz cihazın üzerindeki entegre mikrofonu kullanabilir veya 3,5 mm Rec (kayıt) jakına bir kablolu mikrofon takabilirsiniz. Anlaşılan sadece kaset çağı değil, karışık şarkılı kaset kaydetme çağı da cihazlarla beraber geri gelebilir. Kasetçaları satın alanlar, beraberinde gelecek bir adet boş Fox C-60 kasete de sahip olacaklar.

Mystik kasetçaların seri üretimini ve böylece piyasaya girişini desteklemek bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası başlatılmış. Kampanya boyunca cihaz 71 Euro fiyatla önsipariş edilebilecek. Pazara çıktığında ise fiyatın 99 Euro’ya yükselmesi planlanmış. İlk örnekler kampanya katılımcılarına 2019’un Eylül ayında yollanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.