btbilgi

Elinizin altında mutlaka bir akıllı telefon, tablet veya dizüstü bilgisayar vardır. Bu da hayatınızda birçok lityum-iyon batarya olduğuna işaret etmekte. Lityum-iyon bataryalar dünya üzerinde en sık kullanılan pil çeşitlerinden. Çok yaygın olmakla beraber ciddi sorunları da var: Bir yerden sonra şarj tutamıyorlar, lityum epey az çıkartılabilen bir maden (ayrıca çevre için de zararlı) ve bu bataryalar bazen patlayabiliyorlar. Şu anda daha iyi bir alternatif olmadığı için tüm tüketici elektroniği sektörü onlara güvenmek zorunda. Ta ki potasyum bataryalar gelene kadar.

ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nin jurnalinde yayımlanan bir bilimsel makale, bu konuda bir ışık yakmış durumda. Bu makalede potasyum bazlı bataryaların nasıl imal edileceği anlatılıyor. Potasyumun lityum için en iyi rakiplerden biri olduğu, çünkü daha doğal olduğu ve neredeyse benzer şekilde performans verebileceğinden bahsedilmekte.

Bataryalar iki elektrottan oluşan pozitif bir kimya reaksiyonu ile çalışıyor. Pozitif bir terminal (katot) ve negatif bir terminal (anot) arasında bulunan elektrolit adı verilen bir madde bulunmakta. Elektronların negatif terminalden pozitif tarafa akmasını sağlayan devreyi kapatınca elektrik elde ediliyor. Lityum-iyon bataryalarda pozitif terminal bir lityum bileşiğinden ve negatif terminal ise grafitten yapılıyor. Potasyum bataryada ise pozitif terminal potasyumdan imal edilmekte.

Biliminsanları burada bir sorunla karşılaşmışlar. Potasyum doğası gereği daha az enerji yoğun bir maden. Bu sebeple normal grafit bazlı negatif terminal ile eşleştirildiğinde iyi performans gösteremiyor denilmekte. Araştırmacılar bu sorunun üstesinden, her iki terminali de potasyumdan yaparak gelebileceklerini farketmişler. Fakat bir diğer sorun olarak aşırı ısınma gösterilmekte. Ekip küçük çapta pillerle testler yapmış ve bunun güvenli bir şekilde kontrol edilebileceğini ispatlamış. Testler daha büyük ve endüstriyel ölçekli bataryalarda devam etmekte.

Potasyum-iyon bataryalar gerçekleşirse gelecekleri parlak gibi görünüyor. Tüketici elektroniği cihzazlarının dışında elektrikli otomobiller gibi daha büyük cihazları daha ekonmik hale getirebilecekler. Ayrıca güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik depolamada da kullanılabilirler. Bunların dışında diğer alternatif materyaller üzerinde incelemeler devam ediyor. Mesela çinko ve sodyum gibi başka ucuz metaller de umut vaat ediyor denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.