btbilgi

Norveç Tüketici Derneği’nin bir araştırması, arkadaşlık sitelerinin gizlilik konusunda ne kadar duyarlı olduğunu ele almakta. Bu araştırmanın sonuçlarına bakılırsa Tinder, OkCupid ve Grindr’ın da aralarında bulunduğu çeşitli arkadaşlık uygulamaları, kullanıcılarının kişisel bilgilerini reklam amacıyla haberleri olmadan üçüncü taraflarla paylaşmakta.

Araştırmanın sonuçlarını rapor eden güvenlik kuruluşu ESET, toplamda 10 uygulamanın inceleme altına alındığını aktarmış. Uygulamaların topladıkları kişisel veriler arasında konum, yaş, cinsiyet ve hatta bazı vakalarda cinsel eğilim, dini inançlar ve politik görüşler bulunuyor. Uygulamaların kullanıcı verilerini en azından 135 farklı tanımlanabilir üçüncü taraf şirkete gönderdiği saptanmış. En az 70 farklı üçüncü taraf şirkete gönderilen edilen Android reklam kimliği ve başka benzer izlenebilir tanımlayıcı öğeler sayesinde, arkadaşlık uygulamaları kullanıcılarının kapsamlı profilleri oluşturulabilmekte.

Kullanıcıların gözden kaçırdığı rahatsız edici detaylara da dikkat çekilmiş. Örnek olarak, Tinder veya OkCupid uygulamaları indirilince gizlilik veya reklamcılığın hiç konu edilmediği belirtilmiş. Bu uygulamalara kayıt olunduğunda, sadece kullanıcının bütün politikalarını kabul ettiğine dair uyarı veriliyor. Her iki uygulamanın da gizlilik politikasında kişisel bilgilerin üçüncü taraflarla paylaşılabileceği yazılmış. Fakat bu üçüncü tarafların kim olduğu ayrıntılı şekilde ifade edilmiyor.

Rapor edilen can sıkıcı bir başka konu da, her iki uygulamanın ana şirketleri olan Match Group ile veri paylaşma hakkını saklı tutuyor olması. Yani Tinder’ı kullanan kişilerin verileri; aynı gruba dahil olan OkCupid, Hinge veya diğer 45’ten fazla arkadaşlıkla ilgili işletmenin de eline geçebiliyor. Bunun gerçekleşmesi için kullanıcının diğer arkadaşlık uygulamaları içinden kayıt olması da gerekmiyor. Kullanıcılar genelde bir servise kaydolurken gizlilik politikasını maddelerini okumama eğiliminde olduğu için, bunların hiç birini fark edemiyorlar.

Araştırmaya göre, verilerin nasıl toplandığı ve işlendiği konusunda kullanıcıları bilgilendirme yöntemleri (veya bu yöntemlerin eksikliği) Avrupa Birliği’nin devreye almış olduğu Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni (GDPR) ve kullanıcıların gizliliğini korumak için tasarlanmış diğer yasaları ihlal ediyor olabilir. Online gizlilik konusu son yıllarda gündemin başlarına oturmuş durumda ve Avrupalı tüketiciler hakları konusunda giderek daha fazla bilinçli hale geliyorlar. Bu da kime, hangi konularda onay verdiklerini daha fazla düşünecekleri anlamına geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.