btbilgi

İnsanlar bir organlarını kaybetiklerinde onu yerine biyolojik olarak koyamıyorlar. Bu nedenle çeşitli uzuvlarımızın yerine geçecek mekanik protez ürünleri geliştiriyoruz. Son Son zamanlarda bu tür teknolojiler oldukça gelişti ve artık daha başarılı hareket ettirebildiğimiz biyomekanik çözümlere gelmiş durumdayız. Peki ya kaybettiğimiz uzuvlarımızı geri üretebilseydik ne olurdu? Buna giden yol semender türlerini incelemekten geçiyor olabilir.

Semenderler hem karada hem de suda yaşayabilen, kertenkelelere epeyce benzeyen sürüngen yaratıklar. Bunların arasında ‘Axolotl’ adı verilen bir cins var ki, kaybettiği organlarını kendi kendine yenileme konusunda bir şampiyon. Biliminsanları bir Axolotl’un yenileyemeyeceği bir vücut parçasını bulmanın zor olduğunu söylüyorlar. Axolotl gözlemlerinde, bu sürüngenlerin çeşitli uzuvlarını, kuyruklarını, omuriliklerini, gözlerini ve bazı türlerde göz merceklerini, hatta beyninin yarısını bile yenileyebildiği saptanmış.

Kentucky Üniversitesi’nden yapılan bir açıklamaya bakılırsa, Axolotl DNA’sı incelenerek insanlarda organ yenileme teknolojisi geliştirilebilir. Araştırmacılar bu sayede bir sakatlıktan sonra vücut parçalarını yeniden oluşturmanın çözümünü geliştirebileceklerine inanıyorlar. Burada üstesinden gelinmesi gereken problem, semender genetik kodunun kilidinin açılıp tamamının haritalanabilmesi. İşte üniversiteden yapılan duyuru da tam olarak bunu anlatıyor.

Verilen bilgiye göre araştırma ekibi bir Axolotl’un DNA’sını çözmeyi başarmışlar. Bu iş pek de kolay olmamış. Her ne kadar teknoloji artık insan genomunu haritalamayı başarmış olsa da, semender genomunu haritalamak şimdiye kadar hala çok zormuş. Buna sebep de, Axolotl DNA’sının insan DNA koduna göre 10 kere daha uzun ve karmaşık olması.

Kentucky Üniversitesi’nden biyolog Jeramiah Smith şu açıklamayı yapıyor: “Birkaç yıl öncesine kadar, hiç kimse 30 GB’ın üzerinde veriye sahip bir genomu oluşturmanın mümkün olduğunu düşünemezdi. Fakat ekibimiz uygun maliyetli ve erişilebilir bir yöntem kullanarak, büyük boyutlu genomları olan hayvanların DNA’larını haritalamanın mümkün olduğunu ispatlamış durumda.”

Geliştirilen teknik sayesinde ekip Axolotl’un yeniden üretim yeteneklerine dair bilgilr edinmek için tam DNA dizisini incelemeye başlamayı planlıyor. Araştırmacılar buradan elde edilecek inovatif fikirlerin insan tıbbında kullanılabilmesini umut ediyorlar. Yeni genetik tedavilerin geliştirilmesi ve bir gün insanların da aynı semenderler gibi eksik uzuvları yeniden üretebilmesi, en azından organ hasarlarının daha hızlı tedavisinin gerçeklemesi söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.