btbilgi

Elektrikli araçlar sadece otomobillerden ibaret değil. Elektrikli otobüsler dünyanın çeşitli yerlerinde ulaşım pazarında kendilerini ispatlamaya başladı bile. Elektrikli kamyonlar için ise saha testleri devam ediyor, ilk modelleri 1-2 yıl içinde yollarda görmeye başlayacağız. Bunların arasında en çok konuşulanlarından biri Tesla’nın Semi elektrikli kamyonu. Kendi kendine sürüş özelliklerine de sahip olması beklenen kamyon, bir tasarımcının Bugatti markası için tasarladığı özel kamyon konseptine ilham kaynağı olmuş.

Konsepti hazırlayan kişi, 1969 yılında kurulan Çinli otomobil üreticisi Dongfeng’in kıdemli tasarımcılarından Prathyush Devadas. Tesla Semi elektrikli kamyonundan etkilenen Devadas, aracı baz alarak Bugatti için yeni bir tasarım gerçekleştirmiş. Ünlü Fransız otomotiv markasının görsel dilini fütüristik bir hiper kamyona çeviren tasarımcı, konsept çalışmalarını Behance sitesindeki hesabında yayımlamış.

Çinli tasarımcıdan fütüristik Bugatti kamyon konsepti

‘Bugatti Hyper Truck’ isimli konsept kamyon elektrikli ve tahminen kendi kendine sürüş becerilerine sahip. Bu anlamda Tesla’nın geliştirdiği ve yakın gelecekte pazara çıkması planlanan tamamen elektrikli, bataryalı Sınıf 8 tip kamyona benziyor. Fakat görüntüsü pek benzememekte. Hyper Truck kamyon, Tesla Semi’nin aksine daha dar bir kokpite sahip olacak. Kıvrımlı ve tek parça bir gövdeye sahip Hyper Truck, römork sistemi kullanan Semi’den bu şekilde de ayrılmakta. Yine de ortaya benzer şekilde aerodinamik özelliklere sahip bir araç çıkartılmış.

Çinli tasarımcıdan fütüristik Bugatti kamyon konsepti

Hyper Truck önce iki ve arkada altı tekerlek ile her türlü yükü dengeli biçimde taşımak için tasarlanmış. Araç alıştığımız türden bir sürücü kabini barındırmadığı için, burnu bilim-kurgu filmlerinde görmeye alıştığımız türden fütüristik bir görüntü sunuyor. Kasanın ağırlık merkezinde bulunan kırmızı aydınlatma elemanları, jantları görünmeyen lastikler, yuvarlak hatlar, çeneye benzeyen bir tampon sistemi ve markanın kurucusu Ettore Bugatti’nin stilize baş harfleri aracın en dikkat çeken öğeleri olmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.