btbilgi

Koruyucu maskelere olan ilgi, Koronavirüsten çok daha önce mevcuttu. Dünyanın çeşitli şehirlerindeki hava kirliliği ve bulaşıcı hastalıklar yüzünden tüketiciler zaten maske kullanıyorlardı. Koronavirüs salgını yüzünden bu ilgi katlandı ve normal yüz maskeleri özellikle Çin ve Japonya gibi ülkelerde hızla tükenmeye başladı. Bir süredir çeşitli şirketlerin kullan-at maskeler yerine kalıcı ve uzun ömürlü çözümler geliştirdiklerini görüyoruz. Guardian G-Volt da bu projelerden.

New York merkezli LIGC Applications tarafından geliştirilen Guardian G-Volt, beş yıllık bir tasarım ve test sürecinin sonucu. Bu maskenin en büyük özelliği, sterilize edilip yeniden kullanılabilen bir grafen filtrasyon sistemine sahip olması. Firma bu özel filtre sayesinde maskenin 0,3 mikrometrenin üzerindeki partiküllere karşı yüzde 99 etkili olduğunu iddia ediyor. Bundan küçük olan partküllere karşı ise yüzde 80 etkili olduğu aktarılmakta.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, tek kullanımlık standart bir N95 soluma maskesi 0,3 mikrometrenin üzerindeki partiküllerin yüzde 95’ini bloke edebilmekte. Ama bu maskeler nemlendiğinde atılmalı, yani uzun ömürlü değiller.

Grafen filtre tek başına çalışmıyor, ayrıca bir elektrik akımı ile de korunuyor. Guardian G-Volt’a USB portu üzerinden takılan taşınabilir bir batarya mevcut. Bu bataryadan alınan elektrik, grafen filtreden geçmekte. İnsanlara zararı olmayan çok düşük bu elektrik akımı, filtrede sıkışan mikro parçacıkları iterek dışarıya atmaya yarıyor. Grafenin kendisi zaten doğal olarak antibakteriyel olduğu için, kullanıcı aynı zamanda bakterilere karşı da korunmakta. Maskenin filtresi virüsler ve bakterilere ek olarak, hava kirliliği olan şehirlerde buna karşı da koruma sağlamakta.

Maskenin tekrar kullanılabilme özelliği, sabit bir temizleme cihazı sayesinde mümkün olmakta. Evinizde duracak bu cihaz, maskeyi sıcak hava ile tamamen sterilize ediyor. Sterilize edilen kısım, maskenin grafenden imal edilen iletken köpük bölümü. Sterilize işlemi otomatik yapıldığı için, filtrenin yıkanmaması tavsiye edilmekte. Maskenin üzerindeki bir LED ışığı, maskenin ömrünün dolduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini uyarmaya yarıyor.

LIGC Applications maskenin hem İsrail’deki Ben Gurion Üniversitesi’nde, hem de ABD’deki Rice Üniversitesi’nde test edildiğini aktarmakta. Belçika’da üretilecek grafen filtreler ve maskelerin üretime girmesi için, firma bir IndieGoGo kitlesel fonlama kampanyası ile fon toplamaya başlamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.