btbilgi

Beton, dünya çapında en çok kullanılan yapı malzemesi. Bunun ana sebepleri çok kuvvetli olması ve uygulanmasının kolaylığı. Fakat betonun zayıf kaldığı bir şey var, o da depremler. Betonun yapısı onu dikey güçlere karşı kuvvetli kılıyor ama esneme ve bükülme özellikleri epey kötü durumda. Avusturalya’daki Swinburne Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı bu konuda çalışıp, çevresel ayak izi daha düşük esneyebilen beton geliştirmişler.

Araştırmacılar betonun üretim sürecini, ne kadar enerji harcandığını ve üretim sırasında oluşan karbondioksit emisyonlarını incelemiş. Beton üretiminde en büyük sorun, karışımı bir arada tutacak yapıştırıcı görevi gören çimentodur. Çimento üretiminde çok yüksek sıcaklıklar kullanılmakta, bu da büyük miktarda enerji harcanmasına ve çok miktarda sera gazı oluşmasına sebep oluyor. Çimento sektörünün dünya üzerindeki en etkili hava kirleticilerinden biri olduğu araştırmalarla ispatlanmış.

Yeni geliştirilen esneyebilen beton, tutkal görevindeki çimentoyu tamamen ortadan kaldırıyor. Onun yerine kömürle çalışan elektrik santrallerinde havaya salınan uçucu kül ve benzeri endüstriyel atıklar devreye sokulmakta. ‘Jeopolimer kompozit’ de denilen bu türden atık materyaller oda sıcaklığında işlemden geçirilebiliyor. O sebeple daha az ısı gerektiriyor ve daha az enerji harcıyor. Yani üretimi oldukça çevre dostu denilebilir. İşlem sonucunda ortaya çıkan ürün daha az karbondioksit oluştururken, aynı zamanda standart betonda olmayan bükülebilme özelliğini kazanıyor.

‘Construction and Building Materials’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalenin yazarlarından araştırmacı Behzad Nematollahi şunları aktarmış: “Bu yeni betonun üretimi, çimentodan elde edilen geleneksel betona kıyasla yaklaşık yüzde 36 daha az enerji harcanmasını gerektiriyor. Ayrıca yüzde 76’ya kadar daha az karbondioksit yayıyor. Laboratuvarda gerçekleştirilen test sonuçlarına göre, yeni beton normal betona göre yaklaşık 400 kat daha bükülebilir. Buna karşılık benzer mukavemete sahip durumda.”

Yapılan denemelerde, esneyebilen beton çatladığında bile karışımındaki küçük polimerik lifler sayesinde parçalanmadığı saptanmış. Onun yerine birden fazla küçük kırık oluşuyor ve gerilim altında yapısı bozulmadan dayanmaya devam ediyor. Araştırma ekibi bükülebilir betonun özellikle doğal afetlere eğilimli bölgelerdeki binalarda kullanılabileceğine inanıyor. Deprem, fırtına veya patlama durumlarında binaların duvarları bu materyal sayesinde zayıflamadan dayanabilecekler. İnşaat sektörünün karbon ayak izini azaltacak olması da ürünün artısı olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.