btbilgi

Geleceğin akıllı ve elektrikli otomobilleri ne kadar gelişmiş olurlarsa olsunlar, hala lastiklere ihtiyaç duyacaklar. Bir aracın yol ile bağlantısını sağlayan lastikler, aynı zamanda güvenli sürüşün de önemli bir öğesi. Günümüzün lastik üreticileri şimdi pazarda bulunan ürünlerin gelecekte yeterli olmayacağını biliyorlar. İşte bu yüzden hepsi yenilikçi fikirler ve konseptler üzerinde çalışmakta. Bunların arasında en yeni duyurulanı ise Goodyear’ın ‘reCharge’ modeli.

Goodyear reCharge konsept lastik, geleceğin kişiselleşmiş elektrikli mobilite ihtiyacına uygun olarak tasarlanmış. En büyük özelliği, yıprandıkça kendi kendini yenileyebilmesi. Lastik teknolojilerine bakınca, oldukça farklı ve inovatif bir fikir olduğu görülebiliyor. Bu konsept lastikte üç sıradışı teknoloji kullanılmış.

Elektrikli mobilite için özel lastik: Goodyear reChargereCharge konseptinin temelinde, lastik değiştirme işlemini büyük ölçüde ortadan kaldırabilecek bir sistem var. Lastiğin merkezine yerleştirilen özel kapsüllerin içinde biyoçözünür bir sıvı bileşen var. Özelleştirilmiş sıvı içeren kapsüller, lastik sırtına hamur biçiminde aktarılarak zamanla kendini yenilemesini sağlıyor. Ayrıca lastik bu kapsüllerle değişen mevsimsel koşullara, yol durumuna ve kullanıcının istediği kullanım şartlarına göre adapte edilebilmekte. Yapay zeka desteği de devreye sokularak, kapsüllerin sürücü profiline uygun hale getirilmesi ve kişiye özel geliştirilmiş bileşenler oluşturulması mümkün denilmekte.

Lastiğin kendi kendini yenileyen hamur bileşenleri organik materyallerden üretilebilecek. Bu bileşenlerin esin kaynağı ise, dünyanın en dayanıklı doğal malzemelerinden biri kabul edilen örümcek ağı. Ağ tasarımlı lifler lastiğe hem sıradışı bir dayanıklılık, hem de doğal döngüye tam anlamı ile geri kazandırılabilme özelliği sağlıyor.

Üçüncü teknoloji ise, lastik sırtını destekleyen uzun ve dar bir şekle sahip hafif bir çerçeve. İnce, dayanıklı ve az bakım gerektiren bu yapı sayesinde hava basıncı kontrollerine gerek kalmayacak. Yolda lastiklerin sıkça başına gelen delinmeler ve yırtılmalar sebebiyle ortaya çıkan bekleme süreleri de engellenebilecek.

reCharge lastiklerin şimdilik konsept aşamasında olduğu bilgisi veriliyor. Yani ne zaman gerçek dünyada göreceğimiz konusunda herhangi bir bilgi yok.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.