btbilgi

Geliştirici analiz firması RedMonk, her sene iki kez dünya çapında en popüler programlama dili araştırması gerçekleştirmekte. En yeni araştırmanın sonucunda ortaya çıkan listeye bakılırsa JavaScript lider ama Java ve Python onu yakından (ve beraber ikinci sırada) takip ediyorlar. Her ne kadar firmanın analizleri geliştiriciler arasında yakından takip edilse de, RedMonk analisti Stephen O’Grady sayısal sıralamaların her zaman çok ciddiye alınmaması gerektiğini, popülerite denilince birçok faktörüna aynı anda devreye girdiğini de söylemekten çekinmiyor.

Özellikle GitHub ve Stack Overflow platformlarındaki verilerin analizine dayanan raporun, 2020 yılı için en popüler 20 programlama dili listesi şu şekilde verilmekte:

1 JavaScript
2 Python
2 Java
4 PHP
5 C#
6 C++
7 Ruby
7 CSS
9 TypeScript
9 C
11 Swift
12 Objective-C
13 Scala
13 R
15 Go
15 Shell
17 PowerShell
18 Perl
19 Kotlin
20 Haskell

Firmanın raporunda Python’un geldiği ikinciliğin, dilin listede şimdiye kadar elde ettiği en yüksek konum olduğu açıklanmış. Genelde dördüncü sırada olan Python, üç yıl önce listede üçüncü sıraya yükselmiş. Analistler bu yükselmenin, Python’un çok yönlülüğüne, genel erişilebilirliğine ve kullanım kolaylığına bağlıyor. Dilin sadece RedMonk listesinde değil, Tiobe ve IEEE Spectrum dahil olmak üzere başka programlama dili endekslerinde de yükselmekte olduğu belirtilmekte.

Rapordan diğer bazı dikkat çekici bulgular da şöyle özetlenmiş:

  • Büyük ölçekli JavaScript projeleri için Microsoft tarafından sağlanan TypeScript, C ile birlikte dokuzuncu sıraya yükselmiş.
  • Rust dilinin, StackOverflow’daki teknik zorlukları tartışan geliştiriciler arasında popüler olduğu söyleniyor.
  • Veri bilimcileri ve akademisyenler açısından popüler bir dil (ve Python rakibi) olan R’ın iki slot yükselerek 13’üncü sıraya geldiğine dikkat çekilmiş.
  • Android geliştiricileri arasında popüler bir dil olan Kotlin bir sıra yükselerek 19’a gelmiş.
  • Google tarafından geliştirilen programlama dili Dart, yine Google tarafından geliştirilen Flutter UI kitinin daha popüler hale gelmesi ile üç sıra yükselmiş. RedMonk listesi 18 ay önce Dart’ı 33’üncü sırada göstermekteyken, dil o zamandan beri 24’üncü sıraya çıkmış.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.