btbilgi

Gelecekte otonom otomobiller yolları ve sokakları dolduracak. Bunun en büyük avantajlarından birinin, trafik sıkışıklıklarının azalması olması umut ediliyor. Gelişmiş otonom araçlar hareket ederken diğer araçları ve yayaları algılayacak, onlardan kaçmakla kalmayacak hızlarını da rahatça ayarlayabilecekler. Tüm otonom özelliklerinin bir araya gelmesi ile trafiğin şimdikinden daha verimli şekilde akacağı öngörülüyor. Şimdi yapılması gereken ise, o geleceği sağlamak için gerekli çözümleri hazırlamak. İşte sürü robot teknolojisi de bunun için var.

ABD’nin Illinois eyaletindeki Northwestern Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, sürü robot teknolojisi ile geliştirilen yeni bir kontrol algoritması sayesinde trafik sıkışlıklığına çare bulmayı hedefliyor. Geliştirilen algoritmanın çarpışma ve kilitlenme olmadan trafik akışı sağlayabilecek ilk merkezi olmayan çözüm olduğu iddia edilmekte. Sistemde yer alan küçük robotlar, istenilen formasyonları 60 saniye içinde istenilen güvenli ve hızlı biçimde oluşturabiliyorlar. Kontrol merkezi sistem yerine aynı anda tüm robotlar tarafından gerçek zamanlı yapıldığı için risk yayılıyor ve sistemin başarısı artırılabiliyor.

Çalışmayı yöneten araştırmacı Michael Rubenstein şu bilgileri vermiş: “Sistem merkezi olursa ve tek bir robot çalışmayı durdurursa, tüm sistem başarısız olur. Merkezi olmayan bir sistemde, diğer robotlara ne yapmaları gerektiğini söyleyen bir lider bulunmaz. Her robot kendi kararlarını verir. Sürü içindeki bir robot başarısız olsa bile, sürünün kalanı yine de görevi tamamlayabilir.”

Kontrol algoritması kendisine verilen araziyi bir ızgara şeklinde tanımlıyor. Robotların her biri GPS cihazları ile donatılmış ve herhangi bir zamanda ızgaranın neresinde olduklarını algılıyorlar. Başka sensörlerle de diğer robotları tanımlayıp, ızgaradaki boşlukların kullanılabilir olup olmadığına karar veriyorlar. Her robot en yakındaki diğer robotlardan sadece üç veya dördünü farkedebiliyor. Yani sürünün tamamını göremiyorlar. Sürü robot teknolojisinde, robotlar merkezi sistem olmadan karar verebilmek için yerel olarak etkileşime giriyorlar.

Gerçekleştirilen deneylerde, 100 robot bir dakika içinde önceden belirlenmiş bir formasyon oluşturabilmiş. Araştırma ekibi daha önceki benzer çözümlerde, algoritmaların bu işlemi ancak bir saatte tamamlayabildiğini aktarmış. Sanal ortam simülasyonlarında 1.000 civarı robotla bile denemeler yapılmış. Her seferinde robotların güvenli ve verimli bir şekilde formasyona geçebildikleri bilgisi veriliyor. Algoritmanın otonom arabalara uygulanması durumunda, yollarda gezecek birçok aracın aynı anda birbirileri ile çapışmadan seyahat edebilmeleri daha güvenli hale gelecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.