btbilgi

Geçen senenin sonunda ortaya çıkan Koronavirüs ‘2019-nCoV’, Covid-19 adı verilen hastalık ile sonuçlanmakta. En son resmi açıklamalara göre toplamda 92 bin’den fazla insan virüsten etkilenmiş, bunların 80 bin’den fazlası halen Çin’de. 3 bin’in üzerinde ölüm vakası bulunuyor ama iyileşme oranları da neredeyse yüzde 50 civarında. Böyle bir ortamda tüketiciler salgın hastalığa yakalanmamak için çeşitli çareler arıyor. Her ne kadar birçok dürüst satıcı korunma ve hijyen için gerekli doğru ürünleri satsa da, aralarında sahtekarlar ve kötü niyetliler da var. Amazon bunlara karşı savaş açmış durumda.

Amazon yaptığı açıklamada, Koronavirüs salgınını fırsat bulup yanlış bilgi ile pazarlanmaya çalışılan 1 milyondan fazla ürünü dijital satış mağazasından kaldırdığını bildirmiş. Açıklamada, kurallara göre satıcıların ürün sayfalarında her zaman doğru bilgi sağlamak zorunda olduğu ifade edilmekte. Bu sebeple firma ürün pazarlama politikalarını sahte vaatler aracılığı ile ihlal eden ürünleri mağazadan kaldırdığını söylüyor. Amazon ayrıca satıcıların adil fiyatlandırma politikalarına (Fair Pricing Policy) her daim uymaları gerektiğini, ürünlerin fiyatlarının başka mağazalara göre aşırı ölçüde yüksek olamayacağını da hatırlatıyor.

Wired sitesindeki habere bakılırsa, bazı satıcılar Koronavirüs vakalarının yayılmasının ardından yüz maskeleri gibi kritik bazı ürünlerin fiyatlarını aşırı şekilde yükseltmiş. Bazıları ise fahiş nakliye masrafları sunarak haksız kar elde etmeye çalışıyor. Derginin araştırmacıları, bir yüz maskesi ürününde normal fiyatın beş katı kadar artırılmış fiyat gözlemlemişler.

Bir Amazon sözcüsü CNN Business’a yaptığı açıklamada şunları aktarmış: “Kötü niyetli kişilerin bu küresel sağlık krizi sırasında temel ihtiyaç ürünlerinde yapay olarak fiyatları artırmaya çalıştıklarını üzüntü içinde saptadık. Uzun süredir yürütülen politikamıza uygun olarak, on binlerce teklifi engelledik veya siteden kalırdık. Mağazamızı aktif olarak takip etmeye ve politikalarımızı ihlal eden ürünlerin satışını durdurmaya devam edeceğiz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.