btbilgi

Yapay zekanın yoğun şekilde kullanıldığı alanlardan biri sağlık. Daha önce çeşitli kanser türlerinin teşhisinde kullanıldığını gördük. Yeni ilaçların araştırılmasında ve salgın hastalıkların yayılmasının saptanmasında da kullanılmaları mümkün. Bu alanda yeni bir çalışma gerçekleştiren Çinli teknoloji devi Alibaba, bir açıklama ile Koronavirüs hastalarını tespit edebilen bir yapay zeka uygulaması geliştirildiğini duyurdu.

Nikkei Asian Review gazetesinin haberine bakılırsa, Alibaba’nın yapay zekası Koronavirüs enfeksiyonlarını yüzde 96 doğrulukla yakalayabiliyor. Uygulamanın bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarını analiz ederken COVID-19 vakaları ile viral pnömoniyi yüksek doğrulukla birbirinden ayırt edebildiği aktarılmakta. Ayrıca tanı işlemi bir insan doktorun yapabileceğinden çok daha hızlı, yaklaşık 20 saniye içinde tamamlanabiliyor.

Medikal araştırmacılar yapay zekayı eğitirken, 5 bin’den fazla onaylanmış COVID-19 vakasının raporlarını ve taramalarını kullanmışlar. Bunun dışında eğitimlerde en yeni tedavi kılavuzları ve yakın zamanda yayınlanan araştırmalar da değerlendirilmiş. Yapay zekanın, Alibaba firmasının 2017 yılında 15 milyar dolarlık yatırım taahhüdü ile açtığı ‘Academy for Discovery, Adventure, Momentum and Outlook’ (DAMO Academy) tarafından geliştirildiği bilgisi veriliyor.

Alibaba firması, Koronavirüs hastalarını teşhis edebilen yapay zeka uygulamasını ilk aşamada 100’den fazla hastaneye yaymayı planlamakta. İlk denemeler ise Henan eyaletindeki Qiboshan Hastanesi’nde yapılmaya başlanmış. Bu hastanenin 2003 yılında yaşanan SARS salgın krizi döneminde, özellikle salgın hastalıklarla başetmek için inşa edildiği belirtiliyor.

Hangi hastaların normal gripten, hangilerinin COVID-19’dan muzdarip olduklarını hızla anlayabilmek Çin’deki hastanelerin işlerini çok kolaylaştırabilir. Bu sayede virüs bulaşmış olması potansiyel insanların tedavi süreleri hızlandırılabilir ve 2019-nCoV salgınının kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.