btbilgi

Şubat ay başında Bloomberg Green tarafından yayımlanan bir haberde, Batı Avrupa’yı vuracak bir fırtınanın rekor kıracağından bahsedilmekteydi. Bu fırtına Ciara Fırtınası oldu ve kırılan rekor da rüzgar enerjisi üretimi kategorisinde. Verilen bilgilere göre Birleşik Krallık 2019 yılında, ülkenin tüm enerjisinin yüzde 19’unu rüzgardan karşılamış. Bu da üç senedir üstüste bir artış olduğu anlamına geliyor.

Şubat ayı ortasında Avrupa’yı etkisi altına alan Ciara Fırtınası işine Birleşik Krallık ile başlayıp, daha sonra Kuzey Avrupa ülkelerini etkilemeye devam etti. Fırtına geçtiği her yerde su baskınlarına, elektrik kesintilerine, devrilen ağaçlara, çeşitli mülklerde maddi zararlara ve ulaşımda kesintilere yol açtı. Fakat olumlu bir etkisi ise, ülkenin rüzgardan elde ettiği enerjinin en tepe seviyeye çıkması olmuş.

‘Enerji Ekonomisi ve Finans Analizi Enstitüsü’nün (Institute for Energy Economics and Financial Analysis – IEEFA) konuyla ilgili raporunda, Ciara Fırtınası sayesinde elde edilen maksimum seviyede rüzgar enerjisinin rekor kırdığı açıklanmış. Buna göre Birleşik Krallık’ın tükettiği enerjinin yüzde 44 oranında bir karşılığı, fırtına sırasında rüzgar türbinlerinden elde edilmiş. Bu oranın ülkenin enerji üretiminde, nükleer ve doğalgaz kaynaklarının toplamından bile fazla olduğu belirtiliyor.

8 Şubat günü erken saatlerde tepe noktaya vardığı saptanan fırtına, ülkenin rüzgar enerjisi üretimini çok kısa bir süreliğine yüzde 56’ya kadar yükseltmeyi başarmış. Daha önceki tepe üretim rekoru ise, 2019’un Eylül ayında kaydedilen yüzde 52,4 oranı olmuş.

IEEFA’nın raporunda Birleşik Krallık’ın deniz üzeri rüzgar santrallerinin 13,57 GW kapasiteye, karadaki santrallerinin ise 8,4 GW kapasiteye sahip olduğu ifade edilmekte. Ülkedeki açık deniz santrallerinin hükümet politikaları sonucu hızla ilerlediği, kara santrallerinin kurulumlarının ise ulusal endüstriyel stratejilerinin bir parçası olduğu bilgileri veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.