btbilgi

Akıllı telefonlar güçlendikçe fiyatları da artış eğilimine girmiş durumda. Üst seviye amiral gemisi modeller batı ülkelerinde 1.000 ile 1.200 dolar aralığında pazara sürülürken, markaların yenilikçi katlanır ekranlı cihazlarının fiyatları 1.500 ile 2.500 dolar arasında değişebiliyor. Peki tüketiciler bundan memnun mu? Counterpoint Research’ün yeni bir raporuna göre pek değil. Herkes en pahalı akıllı telefon modellerini kapış kapış satın almıyor.

Araştırma firmasının yeni çalışması, 2019 yılında en çok satan akıllı telefon modellerini listelemiş. Buna göre asıl satış potansiyeli üst seviyede değil, orta ve orta-üst seviyede. Raporda iPhone XR, iPhone 11 ve Samsung’un A serisinin 2019’da en çok satan akıllı telefonlar olduğu açıklanmış.

2019 yılının en popüler akıllı telefon modelleri

Apple’ın, 2019’da satılan en popüler 10 telefondan altısının üreticisi olması kimseyi şaşırtacak bir gerçek değil gibi. Ama ilginç olan, listede ikinci sıradaki iPhone 11’in 2019 yılının Eylül ayında piyasaya sürülmesine rağmen büyük popülerite yakalamış olması. Ayrıca 2019’un satış lideri iPhone XR’ın, toplam pazarın yüzde 3 payına sahip olduğu da aktarılmakta.

Top 10 popülerite yarışında Apple’ı, hepsi A serisinden olan üç modelle Samsung takip ediyor. Raporda OLED ekran, çoklu kameralar, ekran içi parmak izi sensörü gibi özelliklere sahip orta sınıf A serisinin alıcılar için mükemmel bir seçim yelpazesi yarattığı belirtilmiş. A serisinin bu şekilde yenilenmesinin, Samsung için başarılı bir orta kademe stratejisinin yolunu açtığı şeklinde bir görüş mevcut.

Raporda alınan bazı bulgular aşağıdaki gibi özetlenebilr:

  • Dünyanın en büyük mobil pazarı kabul edilen Çin’de en çok satan akıllı telefon modeli Oppo’dan (önceki seneki Xiaomi’nin yerine) gelmiş.
  • Bölgelere göre en popüler telefonlar değişmesine rağmen, müşteriler satın alacakları cihazlarda fiyat ve performansın dengelenmesini bekliyor.
  • Tüketiciler akıllı telefon satın alırken her zaman en üst düzey teknik özelliklere sahip cihazları değil, ‘yeterince iyi’ cihazları daha çok tercih ediyor.
  • OnePlus ve Motorola gibi birden çok tedarikçi, alt ve orta seviyedeki ucuz telefon pazarını hedeflemekte.
  • Apple ve Samsung’un Top 10 listesindeki dağılımı, her farklı fiyat katmanında bir cihaz bulundurmaya çalışmalarından kaynaklanmakta.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.