btbilgi

Kullanıcıların yaşadığı dijital gizlilik endişeleri yüzünden, son yıllarda yeni hukuki düzenlemeler ardı ardına geliyor. Fakat kullanıcılar düzenlemelerin onları koruduğu kadar, kendilerini online dünyada korumayı akıl edemiyor bazen. Herkes devamlı mobil e-posta uygulamalarında, sosyal ağlarda veya çeşitli mesajlaşma uygulamalarında sürekli online halde. Mobil cihazlar ise artık birer taşınabilir kişisel veri deposu halinde. Mobil tehdit raporları ise durumun ne kadar kötü olduğunu göstermekte.

Güvenlik firması Kaspersky topladığı veriler ile ‘Mobil Zararlı Yazılımların Gelişimi’ (Mobile Malware Evolution 2019) raporunu oluşturmuş. Yayımlanan bulguların ülkemizle ilgili kısmına bakılırsa, 2019 yılı boyunca Türkiye’de toplam 48 bin 826 kullanıcı akıllı telefonları üzerinden saldırıya uğramışlar. 2019’un en aktif gelişen iki mobil tehdit alanı reklam yazılımları ve casus yazılımlar olarak saptanmış. Mobil reklamcılık Truva atlarının hedef aldığı kullanıcı sayısı, 2018’e kıyasla üç kat artarak tüm tehditlerin yüzde 63’ünü oluşturmuş. Taciz yazılımları da 2018’e göre iki kat artmış.

Reklam yazılımları kişisel bilgileri toplayarak, kullanıcılara beklenmedik (ve çoğunlukla yasa dışı) hedefli ilanlar göstermekte. Bu tür saldırılar hem sinir bozucu ilanlar göstermekte, hem de maruz kalan kurbanların hassas verileri kendi onayları olmadan başka sunuculara iletilebiliyor. Rapora göre geçtiğimiz yıl Türkiye’de 30 bin 946 mobil kullanıcı reklam yazılımlarının hedefi olmuş.

Taciz yazılımları ise göreceli olarak daha yeni. Bu ticari casus yazılım türü cihazlara genellikle kullanıcının bilgisi veya onayı olmadan kuruluyor ve gizlice arka planda çalışıyor. Bu uygulamalar cihaz konumu, tarayıcı geçmişi, mesajlar, sosyal medya konuşmaları, fotoğraflar ve daha fazlası gibi kişisel verilere erişebiliyor. Takip eden kişiye hassas bilgileri ileten bu uygulamaların sunucularını ele geçiren siber saldırganlar, toplanan verileri kendi amaçları için de kullanabiliyor. 2019’da casus yazılım türleri tarafından saldırıya uğrayan kullanıcı sayısı 1.221’e ulaşmış.

Siber suçluların takip yazılımlarına giderek daha fazla ilgi göstermeye başladığı da rapor edilmekte. Kaspersky’nin topladığı verilere göre, 2018’de 40 bin 386 olan saldırıya uğrayan tekil kullanıcı sayısı 2019’da 67 bin 500’e yükselmiş. Yılın ikinci yarısında, ilk yarıya göre iki kat artış gözlendiği de rapor ediliyor. Ocak 2019’da 4 bin 483 kullanıcı saldırıya uğrarken, Eylül 2019’da bu sayı 9 bin 546’ya ve Aralık 2019’da ise 11 bin 052’ye kadar yükselmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.