btbilgi

Gıda paketlerindeki ‘son kullanım tarihi’ genelde gerçekği yansıtmaz. Birçok gıdanın, paket açılmadığı sürece belirtilen tarihlerden uzun dayandığı biliniyor. Bazı gıdalar bu tarihlerden günler, hatta haftalar sonra bile tüketilebilir oluyorlar. Bu tarihleme sistemi dünya üzerindeki gıda atığı sorunlarının sebeplerinden de biri. Peki daha iyisi yapılabilir mi? San Francisco merkezli bir biyoteknoloji hızlandırıcısı olan IndieBio’dan bir araştırma ekibi, içindeki gıdaların bozulup bozulmadığını tüketiciye haber veren bir akıllı paket geliştirmiş.

Bu ürünün tamamlanıp pazara sunulması için, MIT (Massachusetts Institute of Technology) mezunu Viirj Kan ve Noa Machover tarafından Primitives isimli bir startup kurulmuş. Ortaya çıkartılan paket biyo materyallerden imal edilmekte, hem gıda durumunu saptamakta hem de işi bittiğinde arka bahçeye gömülüp doğada çözünebilmekte.

İçindeki gıdanın bozulduğunu anlayabilen akıllı paket

İkili daha öğrenciyken akıllı paket içinde kullanılan algılama teknolojisini geliştirmişler. Paketin kendisi ince film şeklinde üretilmiş sensör ekli bir materyalden imal edilmekte. Verilen bilgiye göre normalde et gibi ürünlerin etrafındaki poşetlerde, torbalarda ve sargılarda kullanılan tipik ince film kolayca geri dönüştürülemiyor. Çünkü bu tür paketler birbirinden ayrıştırılması mümkün olmayan farklı plastiklerden oluşan birden fazla katmandan imal edilmekte. Kan ve Machover bunu düşünerek doğaya zarar vermeyecek bir ince film paketi oluşturmuşlar.

Ana materyalin kendisi, büyük miktarlarda karbondioksit emme becerisine sahip yosun gibi yenilenebilir kaynaklardan üretiliyor. Bu biyomateryal mevcut petrol bazlı ambalajlarla karşılaştırılmış ve oksijeni daha etkili şekilde engelleyerek, ürünlerin daha uzun süre taze kalmasını sağladığı saptanmış. Materyal ayrıca Güneş’ten gelen zararlı UV-B ışınlarını da engelleyebiliyor. Testlerde benzer başka kompostlanabilir plastiklerden daha kolay parçalandığı ve biyoçözünebilirlik özelliğinin devreye sokulması için özel endüstriyel tesislere ihtiyaç duyulmadığı da aktarılmakta.

Materyal alınıp içine eklenen algılama özellikleri sayesinde akıllı paket haline getiriliyor. Bu özellikler doğadan ilham alınarak geliştirilmiş. Mesela çiçeklerin renk değiştirmek için bileşikler yayabilmesi veya çam kozalaklarının şekil değiştirip tohumlarını serbest bırakmak için neme tepki vermesi gibi özellikler incelenmiş. Bu türden beceriler materyale eklenerek ambalajın içindeki gıdaya hassasiyet geliştirmesi sağlanıyor. Bazı uygulama örnekleri olarak; et veya bitki bazlı tavuk etrafındaki paketlerin daha koku bile vermeden bozulduklarını saptamak ya da bir paketin açıldığını gösteren renk değişimleri veriliyor. Bir başka örnek ise yüksek sıcaklıklara tepki veren insülin etiketleri. Ya da asit yağmurunu algılayabilen şemsiyeler.

Primitives firması bu teknolojinin çalıştığını laboratuvar ortamında kanıtlamış. Şimdi teknolojinin ticarileştirilme süreci devam ediyor. İlk ürünler bu yıl içinde piyasaya sürülecek ve daha çok biyoçözünebilir ince film tipi ambalajlardan oluşacakmış. Akıllı paket özellikleri ise daha sonraki ürünlerde sunulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.