btbilgi

Deepfake teknolojisi, videolarda bir kişinin yüzünü bir başkasının vücuduna yerleştirmeyi ve ses kayıtlarını manipüle etmeyi mümkün kılmakta. Bu türden yazılımların giderek daha fazla kullanılıyor olması kişileri, şirketleri ve hatta ülkeleri bile tehlikeye sokuyor.

İlk kez 2017 yılında Reddit kullanıcıları tarafından ‘Deepfake’ ismiyle adlandırılan bu yöntem, dijital görüntüleri derinlemesine anlayarak bir zamanlar insanların yaptığı görsel işleri makinelerin üstlenmesini inceleyen bir bilim olarak geliştirilmişti. Hollywood’da hayatını kaybeden oyuncuları filmlere eklemek amacıyla uygulanmaya başlandı. Ardından yapay zeka tekniklerinin eklenmesiyle birlikte amatör yazılımlar herkesin kullanımına açıldı. 2017 yılında aralarında Michelle Obama, Ivanka Trump ve Emma Watson’ın da olduğu bazı ünlülerin yüzleri yetişkin filmlerinde görülmeye başlandı ve insanlar bu teknolojinin neler yapabileceğine ilk elden şahit oldular.

Experian firması konuyla ilgili raporunda, 2019 yılında ABD’de manipüle edilmiş yönetici seslerinin çeşitli şirketlerden para çalmak amacıyla kullanıldığı en az üç vaka bildirildiğini aktarıyor. Yine geçen yıl ortaya çıkartılan bir diğer Deepfake vakası ise, siber suçluların Almanya merkezli bir şirketin CEO’sunun sesini yapay zeka tabanlı bir yazılımla taklit ederek kendi hesaplarına yüklü bir ödeme yapılmasını sağlamaları oldu.

Rapora dikkat çekilen nokta, Deepfake videolarına karşı koruma sağlayacak araçların yetersiz kalması. Zarar meydana gelmeden önce bunları hızla tespit etmeyi başarabilmenin giderek imkansız hale geldiği belirtilmiş. Tıpkı sahte haberler gibi, Deepfake video ve ses teknolojileri de şirketler, üst düzey yöneticiler ve devlet liderleri hakkında hızla yanlış bilgi yaymak için kullanılarak gerçek ve sahte arasındaki çizgiyi belirsiz hale getirebiliyor. Uzmanlar sahte videolardaki kişilerin yüzlerindeki bulanıklığın, cilt tonlarındaki değişikliğin ve düzensiz göz kırpmalarının incelenmesi sonucunda karar verilebileceğini saptamışlar. Sahte video yaratmadan kullanılan algoritmaların, videolardaki kişilerin çok nadir göz kırpmasına neden olduğu da önemli bir bilgi olarak verilmiş.

Experian firması Deepfake operasyonlarının en büyük üç tehlikesinden biri olan finansal riskin nispeten telafi edilebileceğini ifade ediyor. Bir diğer tehlike ise adli risk oluşması. Verileri çalanlar şirketler veya kişiler adına yasal olmayan işler yaparak adli açıdan dert yaratabiliyorlar Üçüncü tehlike ise itibar riski oluşması. Sosyal medya hesabı ya da e-posta bilgileri ele geçirilirse, kurumlar ve kişiler adına istenmeyen paylaşımlar yapılabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.