btbilgi

Google kendi mobil işletim sistemi olan Android’in yeterince güvenli olması için çok uğraşıyor. Bunu yollarından biri de Android uygulamalarının kurallara uygun olması. Daha önce defalarca resmi uygulama mağazası olan Play Store’den çeşitli uygulamaların silindiğini ve geliştiricilerin yasaklandığını gördük. En yeni açıklamasında, Google yaklaşık 600 uygulamanın Play Store’dan kaldırıldığını duyurdu.

Yayımlanan blog gönderisinde, bu uygulamaların rahatsız edici reklamlar ve izinsiz reklam ağları ile ilişkileri yüzünden şirket politikalarını ihlal ettiği için yasaklandığını açıklıyor. Google bu operasyonu, kullanıcılara ve reklamverenlere zarar veren dev bir mobil reklam dolandırıcılığı trendine karşı cevap olarak görüyor. Firma bu türden problemleri saptamak için makine öğrenmeye dayalı bir çözüm kullanıyor. Ayrıca uygulama ekosisteminde dolandırıcılık yapmaya çalışan geliştiricileri ortaya çıkartmakla görevli özel ekipleri de mevcut. Kullanıcılar da Android uygulamalarında bir ihlal olduğunu düşünürlerse, bunları Google’a şikayet edebiliyorlar.

BuzzFeed News sitesinin verdiği bilgiye göre, Play Store’dan silinen uygulamaların çoğu Asya kökenli fakat İngilizce konuşan kullanıcıları hedeflemekte. Google’ın Reklam Trafiği Kalitesi Ürün Yöneticisi olan Per Bjorke, zararlı reklam yayan kötü niyetli uygulamaların 4,5 milyardan fazla kez yüklendiğini doğrulamış. Ama hangi uygulamaların veya hangi geliştiricilerin yasaklandığı yönünde ayrıntılı bilgi verilmemiş.

Yasaklanan uygulamaların kullanıcılara reklamları ‘beklenmedik şekillerde gösterdiği’ ve kullanılabilirliği olumsuz etkilediği biliniyor. Mesela bu zararlı reklamlar uygulama içinde göründüğü gibi, kullanıcı başka bir uygulamada bir işlem gerçekleştirirken de ortaya çıkabiliyorlar. Google kullanıcıları uyarmış ve arama yaparken veya yolda navigasyon takip etmeye çalışırken bu kural dışı reklamların tam ekran pencereler halinde bile çıkabildiğini söylemiş.

BuzzFeed News’ın ortaya çıkardığı bilgiler arasında, halka açık Çinli bir şirket olan Cheetah Mobile’ın 45 adet uygulamasının kaldırıldığı var. Şirketin sahte ve yasadışı işlerinin bazılarının 2018 yılının Kasım ayında keşfedildiği belirtilmiş. Google 2018’in Aralık ayında bahsedilen uygulamaları Play Store’dan silmiş. Buna rağmen şirketin operasyonlarına devam ettiği ve bu sefer tüm uygulama yelpazesinin mağazadan silindiği, ek olarak şirketin Google’ın tüm reklam ağında yasaklandığı da verilen bilgiler arasında. Google’ın reklam ağını kötüye kullanmaya çalışan, buna benzer başka şüpheli şirketleri de incelediği ifade ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.