btbilgi

25 yıl önce yayına giren ilk dijital reklamdan bu yana, reklamcılığın temel kuralları pek değişmedi. Dijital reklam da aynı geleneksel versiyonları gibi net mesajlarla hedef kitlelere ulaşmak, ilgilerini çekerek bunu satışa dönüştürmek amacı gütmekte. Temeller değişmese de dijital reklamcılık teknolojileri büyük bir gelişim gösterdi. Artık kitleler daha kolay analiz edebiliyor, segmentlere ayırılabiliyor, hedeflenebiliyor ve ölçeklenebiliyor.

Yenilikçi değişim karşısında markalar ve dijital reklam uzmanları bazen gelişmelere ayak uydurmakta zorlanabiliyorlar. Adform firması bu karmaşık teknolojik ortamda yaşanan kritik problemlerin ve bunlar için önerilen çözümlerin bir özetini çıkartmış:

Dağınık veriler

Dijital reklamcılığın can damarı olan verilerin farklı araçlar ve kaynaklarda birbirinden ayrı, parçalar halinde durması ve çeşitli sebeplerle birleştirilememesi hem verimlik hem de kampanya etkinliği üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Çözüm olarak entegre bir reklam platformuna geçiş yapmak tavsiye edilmekte.

Reklam sahteciliği

Dünya Reklamcılar Federasyonu (WFA), reklamların yüzde 30’unun tüketiciler tarafından görülmediğini belirtmiş. Yeterli koruma olmamasının sebep olduğu reklam sahteciliğinin, online reklamcılığa her yıl 21 trilyon zarar verdiği aktarılmakta. Reklam verenlere öneri, kendi reklam sahtecilik çözümleri bulunan yapılarla çalışılması yönünde.

Katmanlı reklam teknolojileri

WFA verilerine göre reklam bütçelerinin yüzde 55’i programatik reklamcılığa ayrılıyor, ancak bu durumda da bütçelerin önemli bir kısmı yayıncıya gidene kadar aracı üçüncü taraflarda kalıyor. 2017 yılında harcanan 63 milyar doların 30 milyar dolardan büyük kısmı bu aracı kuruluşlar tarafından toplanmış. Yapılabilecek şey reklam şirketlerinin tüm teknolojileri bünyelerinde toplayarak üçüncü taraf maliyetlerini, harcanan zamanı, enerjiyi ve iş gücü kaybını azaltmaları.

Çoklu platformlar

Çoklu reklam platformuyla çalışmak, iş raporlamaya geldiğinde tutarsızlıklar ortaya çıkartabiliyor. Bu sebeple reklam verenin ve reklam yayınlayanın elde ettiği veriler birbirinden farklı oluyor. Tavsiye edilen şey, tek bir reklam platformu ile verimlilik ve kalite artışı yakalamak.

Zaman, para demek

Reklam teknolojisi sağlayıcıları arasındaki eşleştirme zaman aralıkları 15 dakikadan başlayarak saatlere, hatta günlere kadar çıkabiliyor. Geciken güncellemeler sebebiyle pasif bir tüketicinin harekete geçip geçmediğini anlamak güçleşirken, tüketici davranışı hakkındaki çıkarımların da kalitesi düşüyor. Bu noktada öneri optimizasyon, hedefleme, gerçek zamanlı kampanya etkinleştirebilme ve sık güncelleme.

Karmaşık iş akışları

Eskiyen teknoloji ve bölük pörçük platform tasarımları reklam teknolojisindeki en yeni özelliklerle uyumlu değil. Reklamcılar platformdan platforma, panelden panele geçme zorunluluğu hissediyorlar. Diğer yandan da gereksiz süreçlerle uğraşıyorlar. Bunlar zaman alırken verimliliğin azalmasına sebep oluyor. Çözüm olarak önerilen, iş akışlarının karmaşıklığını azaltacak ve kullanıcı deneyiminin gelişmesine katkı sağlayacak bir sistem kullanılması.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.