btbilgi

Otomotiv firmalarının bu sene Avrupa’da rekor sayıda elektrikli araba satmaları gerekli. Aksi takdirde milyarlarca Euro’ya varacak cezalar ödemek zorunda kalacaklar. Avrupa Birliği her markanın filo çapında uyması gereken bir maksimum karbon emisyon sınırı belirlemişti. Eğer otomobil üreticileri, 2020’de artan ve gelecek yıllarda artmaya devam edeceği öngörülen karbondioksit emisyon ortalamalarını düşürmezlerse başları derde giremeye başlayacak. Ne yazık ki elektrikli araba satışları bunu durdurmaya şu anda yetmiyor.

Küresel danışmanlık firması PA Consulting’in ‘CO2 Emissions Are Increasing, Carmakers Must Act’ (Karbondioksit Emisyonları Artıyor, Otomobil Üreticileri İçin Karar Zamanı) başlıklı raporu bu cezalardan bahsetmekte. Rapora göre, “2018’de emisyonlar genel olarak arttı ve şimdi tüm üreticiler 2021 hedeflerini kaçırma potansiyeline sahip”. Verilen bilgiye göre, eğer filo karbon emisyon ortalamalarını düşüremezlerse, Avrupa’nın en büyük 13 otomobil üreticisi toplamda 14,5 milyar Euro’dan fazla para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Firmanın raporunda her ne kadar elektrikli araç sayısı artmış olsa da, SUV modellerinin aşırı popüleritesinin bunlardan elde edilen kazancı baltaladığı aktarılmış. PA Consulting otomotiv uzmanı Michael Schweikl’ın açıklamasına bakılırsa, otomobil üreticileri elektrikli araçlara agresif bir şekilde yatırım yapmakta. Fakat teknolojinin yayılma hızı, düzenlemelere ayak uyduracak kadar yüksek bulunmuyor.

Volkswagen bu süreçte en zararlı çıkacak marka olabilir. Schweikl’a göre Volkswagen tam elektrikli veya hibrit arabalara geçmekte çok zaman kaybetmiş durumda. Volkswagen’in 2021 yılına kadar Avrupa’daki satışlarının yaklaşık yüzde 10’unu elektrikli ve hibrit arabalar oluşturacak. Volkswagen’in karbon emisyon hedeflerinin 2021’de kilometre başına 121,1 gramdan 109,3 grama düşeceği hesaplanmış. Fakat ortalama sınır kilometre başına 96,6 gram ve bu sebeple Volkswagen 4,5 milyar Euro ceza ödemek zorunda kalabilir.

Otomotiv firmalarını karbon emisyon cezaları bekliyor
Kaynak: PA Consulting

PA Consulting’in 2021 hedeflerini karşılamaya en yakın bulduğu marka Toyota. Erkenden hibrit satışlarına başlayan Toyota, 2021 yılında Avrupa’daki portföyünün yüzde 71’inden fazlasının konvansiyonel hibrit ve plug-in hibrit arabalardan oluşmasını hedeflemiş. Bu da firmanın ortalama emisyonlarını azaltmalarına yardımcı olmakta. Fakat Toyota filosunda 2025’de ihtiyaç duyacağı sıfır emisyonlu araçlar henüz yok. Bu da markanın orta vadede sıkıntı yaşamasına sebep olabilir denilmekte.

Avrupa çapında ceza ödemeyeceği garanti tek firma ise, tahmin edileceği gibi Tesla. Schweikl açıklamasında “Emisyon yok, ceza da yok. Tesla bu düzenlemenin dışında kalıyor” diyor.

Raporda otomobil üreticilerinin 2021 yılı emisyon hedefine ulaşmak için 2,5 milyondan fazla elektrikli araç satmaları gerektiğine dikkat çekilmekte. Bu da2021 yılına kadar yüzde 1.280’lik bir artış anlamına geliyor. Rapora göre bu kadar kısa sürede bu kadar elektrikli araç satabilmek, üretim kapasitesi kısıtlamaları nedeniyle neredeyse imkansız.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.