btbilgi

Üç boyutlu baskı teknolojileri giderek gelişiyor ve bizi her seferinde yeni bir şey ile şaşırtmayı başarıyor. Her ne kadar hala günlük ev kullanımı için pahalı ve karmaşık olsa da, 3D yazıcı cihazları giderek daha popüler hale gelmekte. Mevcut baskı teknolojilerinin daha da popüler hale gelmesi için gereken şeylerden biri, daha küçük ölçekte ve daha hızlı baskı yapılabilmesi.

İsviçre’deki Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü’nden (EPFL) araştırmacılar, farklı dokulara sahip son derece hassas minik nesneleri basabilmek için bir teknik geliştirmiş. Teknolojiyi ve üretim yöntemlerini pazarlamak için kurulan Readily3D CEO’su ve mikromühendislik uzmanı Damien Loterie, varolan üç boyutlu baskı tekniklerinin sınırlarını şöyle aktarmış: “Eklemeli üretim (additive manufacturing) olarak da bilinen geleneksel üç boyutlu baskı teknikleri, nesneleri katmanlar halinde oluşturmakta. Ne yazık ki bu teknikle üretilen yumuşak nesneler çok çabuk parçalanmakta.”

Geliştirilen yeni teknoloji ise hem yumuşak, hem de oldukça ayrıntılı nesneler basmak için kullanılmakta. Bu teknik aynı zamanda son derece hızlı üretim yapıyor. Bir nesneyi yazdırmak 30 saniyeden daha az sürebilmekte. Nesneler katmanlar eklenerek yapılmıyor. Onun yerine yarı saydam bir sıvının şekile sokulmasına ve üzerinde hücrelerin gelişebileceği iskele benzeri yapılar oluşturmasına dayanıyor. Bu tekniğin üç boyutlu biyobaskı alanında, mesela hasarlı kalp parçalarını veya yapay damarları üretmekte de değerlendirilmesinin mümkün olduğu açıklanmış.

‘Nature Communications’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalede anlatıldığı kadarı ile, nesnelerin ışık kullanarak sertleştirilmesini kapsayan tomografi prensipleri fikrin temelini oluşturuyor. Ana materyal olan saydam jel, harektli bir lazer aracılığı ile çeşitli noktalardan sertleştiriliyor. Readily3D’nin CTO’su Paul Delrot süreci şöyle anlatıyor: “Olay tamamen ışıkla ilgili. Kullandığımız lazer, bir polimerizasyon işlemi sayesinde sıvıyı sertleştirmakte. Ne basacağımıza göre, lazeri tam olarak nereye hedeflememiz gerektiğini, hangi açılardan ve hangi şiddetle ateşlememiz gerektiğini hesaplamak için de algoritmalar kullanıyoruz.”

Bu tekniği kullanan yenilikçi 3D yazıcı yaklaşık 80 mikrometrelik hassasiyete sahip. Yani insan saçının genişliği kadar ince ayrıntılara inilebiliyor. Basılan nesneler ise iki santimetre büyüklüğüne kadar ufaltılabilmekte. Yazıcı henüz sadece çok minik nesneler basabiliyor. Projenin bir sonraki aşamasında hedef 15 santimetrelik daha büyük nesneler basabilmek olarak belirlenmiş. Araştırmacılar ayrıca geleneksel üç boyutlu yazıcılarla basılmış nesnelerin aksine, zımparalama gerektirmeyen silikon veya akrilik parçalar oluşturmayı da hedeflemekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.