btbilgi

WhatsApp üzerinden oluşturduğunuz özel ve gizli grup sohbetlerinin kimse tarafından görülüp bilinmeyeceğini zannediyorsanız, tekrar düşünün. Yeni bir keşif, özel grup davetlerinin Google tarafından kaydedildiğini ve davet bağlantılarının (özel grup sohbetlerine bağlantılar da dahil olmak üzere) keşfedilebilir olduğunu ortaya çıkartmış durumda.

Motherboard sitesinin konuyla ilgili raporunda, Alman gazeteci Jordan Wildon’un açıklamasına yer verilmiş: “Oluşturduğunuz WhatsApp gruplarınız, tahmin ettiğiniz kadar güvenli olmayabilir. ‘Bağlantı Aracılığı İle Davet Et’ özelliği, Google’ın grupları indekslemesi ile sonuçlanıyor. Bu sayede gruplar tüm internete açık hale geliyorlar. Bazı arama kelimelerini kullanarak çok ilginç gruplara ulaşmanız mümkün.”

Haberde belirli Google aramaları aracılığı ile özel gruplara ulaşılabildiği ve sonuçların çok sayıda porno paylaşım grubunu içermekte olduğu aktarılmakta. Hatta araştırmacılar BM tarafından akredite edilmiş STK’lar için tasarlanan bir gruba bile katılmayı başarmışlar. Gruba girdikten sonra tüm katılımcılara ve telefon numaralarına erişebildikleri belirtiliyor. Grup yöneticilerinin istediklerinde bir sohbet bağlantısını geçersiz hale getirebildiği, fakat bu durumlarda WhatsApp’ın sadece yeni bir bağlantı oluşturduğu da keşfedilmiş. Yani eski sohbet davet bağlantısı devre dışı kalmıyor. Bu bağlantı da aranıp bulunabiliyor ve istenmeyen kişiler tarafından kullanılabiliyor.

Google’ın herkese arama motoru irtibat sorumlusu Danny Sullivan şu bilgiyi vermiş: “Google ve benzer arama motorları web üzerindeki herkese açık sayfaları indeksliyor. Durum bu kadar basittir. Bu vaka, herhangi bir sitenin URL adreslerinin herkese açık olarak listelenmesine izin verdiği vakalardan farklı bir şey değil. Siteler sonuçlarımızda listelenen içeriği engellemek isterse, bunu sağlayabilmek için onlara izin veren araçlar sunuyoruz.”

Bir WhatsApp sözcüsü ise şu açıklamayı yapmış: “WhatsApp gruplarındaki grup yöneticileri, oluşturdukları bir bağlantıyı paylaşarak herhangi bir WhatsApp kullanıcısını gruplarına katılmaya davet edebilir. Paylaşılan ve internette herkese açık olarak yayınlanan tüm içerikler gibi, açıktan paylaşılan davet bağlantıları da aranabilir ve diğer WhatsApp kullanıcıları tarafından bulunabilir. Kullanıcıların davet bağlantılarını herkesin erişebileceği bir web sitesine değil, sadece tanıdıkları ve güvendikleri kişilere göndermeleri gerekmektedir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.