btbilgi

Küçük ve pratik Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları geliştiren üreticiler için enerji tüketimi çok önemli bir engel. Online kalması gereken her cihaz elektrik harcıyor ve henzüz batarya teknolojisi bu cihazları çok uzun süreler besleyecek kadar verimli hale gelmedi. Dolayısı ile bazı cihazların her daim elektrik prizlerine takılı şekilde var olması gerekiyor. Konuya farklı bir yönden bakan bazı araştırmacılar, bu cihazların çok daha az güç harcamalarını sağlayan bir Wi-Fi çipi geliştirmiş.

ABD’deki UC San Diego üniversitesinden bir ekip, normalden 5 bin kat daha az güce ihtiyacı olan bir iletişim çipi üzerinde çalışıyor. Çip bir pirinç tanesinden daha küçük boyda ve sadece 28 mikrowatt’lık güç tüketiyor. Çipin 21 metreye kadar mesafede, saniyede 2 megabit (bu hız streaming müzik servisleri veya normal kalitede bir YouTube videosunu kablosuz aktarabilmek için yeterli) hızında veri iletebildiği açıklanmış. Bu çipin takılacağı akıllı cihazlar veri göndermek ve almak için çok daha az enerji harcayacaklar.

Çipin ‘backscattering’ (geri saçılma) adı verilen bir teknik sayesinde veri ilettiği belirtilmiş. Bu teknolojide cihaz gelen Wi-Fi sinyallerini başka bir yere aktarmadan önce sinyallere kodlanmış veri bindiriyor. Bu teknik sayesinde cihaz çok daha az enerji tüketiyor ve bu da cihaz üreticileri için çok daha fazla esneklik anlamına geliyor.

Akıllı cihazları elektrik prizinden kurtaracak Wi-Fi çipi

UC San Diego Jacobs Mühendislik Fakültesi’nde elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü olan Dinesh Bharadia çipin becerilerini şöyle anlatıyor: “Bu çipleri telefonunuza, akıllı cihazlarınıza, hatta minik kameralara veya çeşitli sensörlere bağlayabilirsiniz. Çip sayesinde bu cihazlar doğrudan en yakındaki Wi-Fi erişim noktasına veri gönderebilir. Bu çipler yıllarca tek madeni para büyüklüğündeki bir batarya ile çalışabilir.”

Projede Bharadia ile birlikte çalışan bilgisayar mühendisliği profesörü Patrick Mercier ise kullanımını şöyle aktarmakta: “Bu Wi-Fi iletişim çipi o kadar düşük güç kullanıyor ki, artık IoT cihazlarını devamlı elektriğe takmayı gerektirmeyecek yeni kullanım alanlarını düşünmeye başlayabileceğiz. Artık daha da küçük ve gerçek anlamı ile kablosuz IoT uygulamaları mümkün olabilecek. Ayrıca halen ağ bağlantılı olmayan, mevcut Wi-Fi çiplerinin güç gereksinimlerini karşılayamayan duman alarmı gibi cihazları akıllı ve bağlantılı hale getirmeye de yarayabilir. Devamlı batarya değiştirme gibi bir sorun da ortadan kalkacaktır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.