btbilgi

ABD uzay ajansı NASA, gezegenimize yaklaşan tüm uzay cisimlerini takip etmekte. Bunların bazıları kuyruklu yıldızlar ama çoğunluğu çeşitli boylardaki asteroidlerden oluşuyor. Fakat anlaşılan NASA bile tüm olanakları ile tüm asteroidleri en doğru şekilde takip edemiyor. Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nden ekibin açıklamasına göre, geliştirdikleri nöral ağ Dünya’ya çarpma ihtimali olduğuna inanılan 11 asteroid saptamış durumda.

Araştırmacıların geliştirdiği nöral ağa ‘Hazardous Object Identifier’ (Tehlikeli Nesne Tanımlayıcısı) adı verilmiş. Bu yazılım bir asteroidin Dünya ile çarpışma rotasında olup olmadığını tahmin edebilmekte. Ağın yaptığı en önemli şey, daha önce NASA tarafından tehlikeli olarak sınıflandırılmayan ve 100 metreden daha büyük asteroid kütlelerini bulmak. Bu büyüklükte her bir asteroidin yüzlerce nükleer silahın gücüne sahip olduğu bilgisi veriliyor. Yani birinin gezegene çarpması demek, bir şehri komple dümdüz edecek kadar etkili bir patlama oluşması demek.

Şubat ayının başında ‘Astronomy & Astrophysics’ isimli jurnalde yayımlanan bilimsel makale, nöral ağın çalışmasına ve saptama sürecine odaklanıyor. Nöral ağın saptadığı asteroidler, Dünya’ya 7,5 milyon kilometre kadar yaklaşması mümkün olan gökcisimleri. Yine de bunların hiçbirinin yakın dönemde bir tehdit oluşturmasının mümkün olmayacağı aktarılmakta. Saptanan asteroidlerin Dünya’ya en yakın olacakları tarihler 2131 ve 2923 yılları arası. Ayrıca Dünya’yı vurma şanslarının astronomik olarak çok zayıf olduğu da eklenmiş.

Araştırma ekibi tüm bunları bir süper bilgisayar kullanarak çözmüş. Önce Güneş Sistemi gezegenlerinin 10 bin yıllık yörünge hareketlerinin simülasyonu hazırlanmış. Ardından simülasyon tersine çevirilmiş ve Dünya’ya çarpmış (ama tabi ki bir etkisi bulunmayan) tüm bilinen asteroidlerin tam konumları ve yörüngeleri geriye doğru takip edilmiş. Bu şekilde dünyaya doğru gelen asteroidlerin yörüngelerinin bir kütüphanesi oluşturulmuş.

Bu simülasyon geliştirilen nöral ağ için bir eğitim tabanı haline gelmiş. Asteroid yörüngelerini inceleyen yazılım, Dünya’ya yaklaşması olası asteroidlerin verilerinde kalıplar aramak için kullanılmış. Ekip bununla kalmamış, sistemin doğruluk payını ölçebilmek için NASA tarafından listelenmiş 2 bin asteroidin bilinen verilerini de yüklemişler. Nöral ağın, hangilerinin tehlikeli ve hangilerinin tehlikeli olmadığını belirlemede yüzde 90,99 doğruluk oranı yakaladığı rapor edilmekte. Yapılan açıklamaya göre ekip artık sistemin işe yaradığını biliyor ama saptamaları daha da doğru hale getirmek için çalışıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.