btbilgi

Birleşmiş Milletler’in yeni bir projesi sayesinde, dünya üzerindeki milyonlarca insan iklim değişikliğini sınırlamak için hükümetlerinin neler yapmasını istediklerini söyleme fırsatı bulacak. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) öncülük ettiği ‘Mission 1.5’ kampanyası, iklim eylemleri yapan halklar ile hükümetler arasındaki kopukluğu gidermeyi amaçlamakta. Kampanya ayrıca insanları iklim değişikliği ile ilgili problemler ve olası çözümleri hakkında herkesi bilinçlendirmeyi de sağlayacak.

Kampanya UNDP’nin yanı sıra oyun geliştirme, iklimbilim ve kamuoyu araştırması uzmanları tarafından geliştirilen internet ve mobil tabanlı bir oyun üzerine kurulmuş durumda. Kampanyanın resmi web sitesine giden oyuncular, hem iklim politikaları konusunda belirleyici rol oynuyor hem de seçtikleri eylemler ile küresel ısınmayı 1,5 derece Celsius altında tutmaya çalışıyorlar. UNDP yetkilileri Mission 1.5 kampanyası ile en az 20 milyon insana ulaşıp iklim değişikliği konusundaki fikirlerini almayı hedeflemişler.

İklim değişikliği hakkında daha önce yapılan en büyük uluslararası kamuoyu araştırmasının 2015 Paris İklim Müzakereleri’nden hemen önce yapıldığı hatırlatılmakta. Bu araştırmada 76 ülkedeb 10 bin insanın görüşleri toplanmış. Bu sefer projenin çapı çok daha büyük. Mission 1.5 oyunu dünyanın her ülkesinde herkes tarafından oynanabiliyor. Web sitesindeki oyunda ülkenizin sayfasına girip, sırayla çeşitli konularda yapılması gereken politikaları seçiyorsunuz. Her seçim belli bir puan kazandırıyor. Eğer her konuda en optimal seçimi yaparsanız daha yüksek puanı kazanıyorsunuz. Sonuçta kazanılan puan, dünyanın ısınmasının 1,5 derece sınırında kalıp kalmayacağını belirliyor.

UNDP Başkanı Achim Steiner kampanya ile ilgili şunları aktarmakta: “Özel sektörden ve kamudan ortaklarla birlikte, bu kampanya sayesinde, iklim krizi için çözümleri iki yönlü ve yenilikçi biçimde tartışmak için milyonlarca insanı ve hükümetlerini birbiriyle buluşturabilecek ve bu yılın ikinci yarısında Glasgow’da yapılacak COP26 İklim Müzakereleri öncesinde istek düzeyini artırabileceğiz.”

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi ise yapılması gerekenleri şöyle belirtiyor: “İklim değişikliğiyle mücadelede iş dünyası, STK’lar, üniversiteler, belediyeler ve hükümetlerin eylemleri sürekli iletişim, kapsayıcı çözümler ve daha iyi yönetişim modellerine ihtiyaç duyuyor. Kimseyi geride bırakmayan, gelecek nesillerin doğası ve haklarını güvence altına alan çözümler bulmalı ve uygulamalıyız. Mission 1.5, salt küresel sıcaklık artışını 1,5 derece Celsius altında tutmak konusunda değil, aynı zamanda Gelecek 1.5’u şekillendirmek amacıyla eşitsizliklerin giderilmesi hakkında da kamuoyunun sesinin duyulmasına ilişkindir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.