btbilgi

Elektrikli ulaşım devriminin en yaygın öğesi kesiklikle otomobiller olacak. Gelişmiş ülkeler elektrikli araçları yaygınlaştırmak için uğraşırken, otomotiv firmaları da tüketicilere daha uygun seçenekler sunmaya çalışıyorlar. Geliştirilen teknolojiler arasında en önemlilerinden biri bataryalar. Araçlardaki bataryalar ne kadar güçlü olursa, araç menzili de o kadar artmakta. Her ne kadar şarj istasyonları yaygınlaşmakta olsa da, batarya teknolojisinin gelişmesi veya yenilikçi fikirler ortaya çıkması gerekli gibi görünüyor.

Bu fikirlerden biri robotik şarj cihazları oldu. Bir diğer ilginç fikir ise dronlar yardımı ile yolda kalan elektrikli arabalara batarya ulaştırmak. Fransız kökenli EP Tender şirketi ise araçların ek bataryalarını yanlarında taşıyabileceği fikrinden yola çıkmış. Şirket aslında bu fikri ilk olarak 2013 yılında pazara sunduğu, benzinli jeneratör barındıran bir mini römork ile hayata geçirmeye çalışmış. Bu römorku arkalarında çeken elektrikli araçlar, bataryaları boşaldığında belli bir miktar elektrik üretip yola devam edebiliyorlar. Bu da araçların menzilini işe yarar biçimde uzatmaya yaramakta. Ne yazık ki pek pratik bulunmamış.

Elektrikli arabaların menzilini uzatacak çekçek batarya

EP Tender şimdi de aynı fikir yedek batarya paketleri ile bir kez daha deniyor. Bataryalı çekçek cihazı, en çok düşük menzile sahip ufak tipte elektrikli arabalara yarayacak. Renault Zoe gibi arabalar şehirde kullanım için çok uygun, fakat şehir dışı veya şehirler arası seyahatlerde sıkıntı çıkartabiliyorlar. Hala her otobanda bir şarj istasyonu olmadığını düşünürsek, tüketiciler bu modellerdense daha pahalı ama daha fazla menzile sahip arabaları tercih edebiliyorlar. İşte EP Tender’ın yapmak istediği de bunu düzeltmek. Küçük elektrikli araba sahipleri şehir içinde rahatça gezecek, şehir dışına çıkmak gerektiğinde ise yanlarına yedek bataryalarını alıp endişelenmeden seyahat edebilecekler.

Şirket bu cihazı bir kiralama modeli ile pazara sunmak istiyor. Çekçek bataryalar özellikle tatil dönemlerinde kullanılan otobanlarda, belli tesislerde kiralanabilecek. Cihazın ilk versiyonu 36,5 kWh gücünde ama beş yıl içinde 60 kWh’lık daha yüksek kapasiteli bir versiyonun sunulması hedefler arasında. Tahmini kira ücreti ise 37 dolar olarak planlanmış. Eğer 2024 yılına kadar 60 bin müşteri toplamda 4 bin 150 adet çekçek kiralarsa şirketin kara bile geçebileceği öngörülüyor. EP Tender halen Renault ve PSA grubu ile bu sistemin desteklenmesi için görüşmeler yapmaktaymış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.