btbilgi

Japon medya kuruluşu Nikkei Business Publications, bağımsız bir inceleme için bir Tesla Model 3 sipariş etmiş. İnceleme gereğince elektrikli araba tamamen sökülmüş ve titiz bir analizden geçmiş. Verilen bilgiye göre Model 3‘ü parçalayan Japon mühendisler arabadan ve özellikle barındırdığı elektronik teknolojisinin seviyesinden çok etkilenmiş durumda. Firmanın raporunda Tesla’nın elektronik teknolojileri konusunda Toyota ve Volkswagen’den (VW) altı yıl ileride olduğu görüşüne yer veriliyor.

Nikkei Business Publications’ın yayımladığı raporda şu bilgiler veriliyor: “En çok dikkat çeken şey, Tesla’nın entegre merkezi kontrol ünitesi, yani ‘tam otonom sürüş bilgisayarı’. Hardware 3 olarak da bilinen bu cihaz, gelişen elektrikli otomobil pazarındaki Tesla’nın en büyük silahı olacak. Bu teknoloji, otomobil endüstrisinin alışık olduğu geleneksel tedarik zincirini sonlandırabilir bile.”

Nikkei: Tesla teknolojisi Toyota ve VW’den altı yıl ileride
Kaynak: Nikkei

Electrek sitesi Hardware 3 tip tam otonom sürüş bilgisayarının Nisan 2019’da piyasaya sürüldüğünü hatırlatıyor. Bu sebeple daha önceki Tesla söküm ve analiz vakalarında bu en yeni donanım incelemeye tabi tutulamamıştı. Tesla firması Autopilot ve benzeri gelişmiş becerileri barındıran yeni donanımı pazara sunarken, ‘kendi alanında dünyanın en iyi çipi’ olduğunu iddia etmişti. Hardware 3 bilgisayar saniyede 144 trilyon işlem gerçekleştirebilmekte, saniyede 2 bin 300 görüntü karesini işleyebilmekte ve bunların hepsini önceki sürümlere göre daha az enerji harcayarak yapabilmekte. Ayrıca bu sistem geleneksel otomobillerde bulunan ve çok parçadan oluşan elektronik ağının görevlerinin büyük kısmını üzerine alarak maliyeti de düşürüyor.

Nikkei: Tesla teknolojisi Toyota ve VW’den altı yıl ileride
Kaynak: Nikkei

Bilgisayarı inceleyen Japon otomotiv mühendislerinin, bunun bir benzerini şu anda üretemeyeceklerini söyledikleri verilen bilgiler arasında. Bu türden gelişmiş entegre bilgisayarların, Tesla’nın rakiplerinin araçlarında en erken 2025 yılında yer alacağı tahminine de yer verilmiş: “İçinde bu kadar güçlü bir bilgisayar olan bu tür elektronik platformlar, geleceğin daha akıllı ve otonom araçlarında oluşacak ağır veri yükleri ile başa çıkmanın anahtarı durumunda. Sektör uzmanları bu teknolojinin en erken 2025 yıllarında pazara çıkmasını bekliyor.”

Sistemi analiz eden Nikkei, büyük otomobil üreticilerinin geniş kaynakları ile neden aynı teknoloji seviyesine yatırım yapmadıklarına da ışık tutuyor: “Geride kalmanın gerçek sebebi nedir? Otomobil üreticileri Tesla’nınki gibi gelişmiş bilgisayarların, onlarca yıldır inşa ettikleri parça tedarik zincirlerini işe yaramaz hale getirmesinden korkuyorlar. Bu tür entegre sistemler, otomobillerdeki elektronik kontrol ünitelerinin (ECU) miktarını büyük ölçüde azaltacaktır. Bu da, elektronik otomobil bileşenlerine bağımlı tedarikçiler için bir ölüm fermanı demek.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.