btbilgi

Ginp isimli bankacılık odaklı Truva atının ilk örnekleri 2019 yılının sonbaharında keşfedilmişti. Güvenlik firması Kaspersky’nin araştırmacıları, şimdi bu kötü niyetli yazılımın yeni bir sürümünü tespit etmişler. Android odaklı bankacılık zararlılarının geleneksel özellikleri dıışında, bu yeni sürümün SMS uygulamasına sahte metin mesajları eklemek için alışılmadık bir yöntem kullandığı raporlanıyor.

Söz konusu sahte SMS mesajları güvenilir hizmet sağlayıcılarının uyarılarını taklit ediyorlar. Mesajların içeriğinde kullanıcılara istenmeyen bir durum içinde olduklarını, mesela hesaplarının bloke edileceği haber veriliyor. Kullanıcının bunu önlemek için belli bir uygulamayı açmaları tavsiye edilmekte. Kullanıcı istenileni yaptığında da Ginp Truva atı devreye girerek kredi kartı bilgilerini ve bankacılık şifrelerini istiyor. Tuzağa düşen kurbanların hesap bilgileri siber suçluların eline geçiyor.

Android platformunda sıkça görülmeye başlanan bankacılık Truva atlarının tuzağına düşmemek için, güvenlik raporunda bazı öneriler aktarılmış. Sıklıkla uyarı yapıldığı üzere, mobil uygulamaların sadece resmi Google Play Store üzerinden indirilmesi en başta yer alıyor. Ayrıca yeni kurulan uygulamaların kullanıcıdan istediği izinler konusunda dikkatli olunması da tavsiye ediliyor. Özellikle de SMS’lere erişim izni talep eden uygulamalara şüphe ile yaklaşılması önemli.

Sahte SMS ile Android kullanıcıları hedefleniyor: Ginp

Bunların dışında SMS mesajları ile gelen linklere de dikkat edilmesi gerekli. Mesela tanıdık birinden de olsa, bir imaja bakmak için bir link gönderilmesi durumunda tuzak olma ihtimali olabilir denilmekte. Android telefonlardaki ‘bilinmeyen kaynaklardan uygulama yükleme’ izninin açılmaması da, şüpheli bazı yazılımların cihaza bulaşmasını engellemeye faydalı olabilir.

Ginp’in öncelikle İspanyol kullanıcıları hedeflediği, fakat Polonya ve Birleşik Krallık gibi başka ülkelere de yayılmakta olduğu yönünde de uyarılar yapılmış. Kaspersky Güvenlik Uzmanı Alexander Eremin yeni sürüm hakkında şu bilgileri vermiş: “Ginp basit, ama oldukça etkili bir araç. Yeni özellikler kazanma konusundaki hızı da endişe verici. Bu yeni sürüm şimdilik sadece İspanya’da görülse de önceki tecrübelerimize dayanarak her an farklı ülkelerde de ortaya çıkabileceğini düşünüyor ve Android kullanıcılarına dikkatli olmalarını öneriyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.