btbilgi

Güneş enerjisi dünyamız ve insanlık için önemli bir yenilenebilir enerji kaynağı. Çeşitli bilim kuruluşlarındaki araştırmacılar bu enerjinin daha verimli şekilde elde edilebilmesi için gelişmiş teknolojiler üzerine çalışıyorlar. Bunlar arasında güneş panelleri imalatında yenilikçi materyallerin kullanımından, panel üzerine yağan kardan enerji üretmeye kadar çok farklı konseptler var.

Ne yazık ki hepsinin zayıf kaldığı tek bir konu var. Güneş panelleri sadece gündüz saatlerinde enerji üretebiliyor. Fakat şimdi ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, geceleri de güneş enerjisi üretmek için yeni bir ‘anti-güneş paneli’ teknolojisi üzerinde çalışmakta.

ACS Photonics jurnalinde yayımlanan bilimsel makalede, bu konseptin ayrıntıları aktarılmakta. Normal güneş panellerinin güneşin ısısını emerek enerji ürettiğini biliyoruz. Anti-güneş paneli denilen cihaz ise geceleri Dünya’ya doğru çevirilecek ve gezegenden yayılan görünmez kızılötesi ışıkları yakalayacak. Araştırmacılar bir anti-güneş panelinin gece boyunca, bir güneş panelinin ürettiği elektriğin yaklaşık yüzde 25 kadarını üretebileceğini iddia ediyor. Ekip bunu başarabilmek için aşırı uzun dalga boylu ışığı yakalayabilen materyaller üzerinde çalışmakta. Prototiplerde değerlendirilen malzemelerden biri cıva alaşımları.

Üniversitenin Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü profesörü ve makale yazarlarından olan Jeremy Munday, Inverse sitesine konu ile ilgili şu açıklamayı yapmış: “Güneş’ten Dünya’ya doğru gelen devamlı bir ısı enerjisi bulunmakta. Normal bir günel paneli araya giriyor ve Güneş’ten Dünya’ya iletilirken bu enerjiyi topluyor. Burada temel olarak iki farklı sıcaklık üreten nesneye ve bu gücü elektriğe dönüştürmenin bir yoluna ihtiyacınız var. Gece çalışacak cihazın yaptığı şey de buna benzemekte, yani bir sıcak nesne ve bir soğuk nesneden yola çıkıyor. Bu sefer nispeten sıcak nesne Dünya ve soğuk nesne ise uzayın kendisi. Bu ısı Dünya’dan uzaya doğru akarken, anti-güneş paneli onu alıp güce dönüştürüyor.”

Ortaya çıkan şey bir gece vakti fotovoltaik paneli oluyor. Bu yaklaşım teorikte mümkün gibi görünmesine rağmen, ekip henüz ortaya fiziksel bir ürün çıkartmış değil. Electrek sitesi, Kaliforniya Üniversitesi ekibi dışında yine ABD’deki Stanford Üniversitesi’nde başka bir ekibin daha 2019’un Kasım ayında bu konuda benzer bir makale yayımlamış olduğunu hatırlatıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.