btbilgi

Koronavirüs (resmi adı ile Covid-19) dalgalar yaratarak yayılmaya devam ediyor. 17 Şubat itibarı ile doğrulanmış vakaların sayısı yaklaşık 70 bin’i geçmiş. Bu vakaların 1.670 adeti ölümle sonuçlanmış durumda. Salgın hastalığın büyük kısmının hala Çin’le sınırlı olduğu, fakat Afrika’da teyit edilen ilk vakanın yakın zamanda Mısır’da ortaya çıktığı rapor ediliyor.

O rada, hastalıkla ilgili yeni bilgiler ve bugüne kadarki en ayrıntılı görüntüleri yayımlandı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Montana’da bulunan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nün (NIAID) Rocky Mountain Laboratuvarları (RML) tarafından yayımlanan Koronavirüs görüntleri dijital olarak renklendirilmiş. Bu işlemin, virüsün çevresindeki hücrelerden görsel olarak ayrılmasına yardımcı olmak ve virüsün hücre yüzeyinden nasıl çoğaldığını göstermek amacıyla yapıldığı belirtiliyor.

En ayrıntılı Koronavirüs görüntüleri yayımlandı

Hastalık kodu, 2002 yılındaki SARS virüsüne benzerliğinden dolayı SARS-CoV-2 olan virüsün taç benzeri formu dikkat çekmekte. Araştırma ekibi Koronavirüsün hem MERS hem de SARS virüslerine görünüşte oldukça benzer olduğunu aktarmakta. Görüntülerde virüs ailesinin ismine yol açan ve koronavirüslerin ikonik özelliklerinden olan virüsü kaplayan sivri uçlar göze çarpıyor. Bu ailenin isminin kökeni, Latince’de ‘taç’ kelimesinin karşılığı olan ‘corona’dan geliyor.

Her ne kadar virüsün neden olduğu hastalık Covid-19 olarak adlandırılmaktayken, virüsün kendisi geçen hafta Uluslararası Virüs Taksonomisi Komitesi (International Committee of Taxonomy of Viruses) tarafından ‘SARS-CoV-2’ patojeni olarak kategorize edilmiş. Virüsün SARS virüsüne benzerliği yüzünden, ciddi akut solunum sendromu koronavirüslerinin (SARS-CoV’ler) kız kardeşi olarak tanımlanmakta.

En ayrıntılı Koronavirüs görüntüleri yayımlandı

Minnesota Üniversitesi’nden Mike Osterholm ise, Covid-19 hastalığının SARS hastalığından çok farklı olduğunu ve virüs adı ile hastalık adının bu kadar farklı olmasının kafa karıştırıcı olduğunu iddia ediyor. Science Magazine dergisine yaptığı açıklama şu şekilde: “Umudumuz virüs ve hastalık adlarının yeniden gözden geçirilmesi yönünde. Veya ikisini uzlaştırmak için başka bir çaba bekliyoruz. İnsanlar ancak bu şekilde virüsün kendisi, insanlara ne yaptığı ve oronavirüs virolojisine nasıl uyduğu konusunda daha kolay bilgilendirilebilir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.