btbilgi

İnsan vücudundaki en hassas şeylerden biri kan damarları. Tıkanabiliyorlar, şişebiliyorlar, kopabiliyorlar ve bunların hepsi de ayrı ayrı rahatsızlıklara yol açıyor. Ayrıca kazalar ve ameliyatlarda yaşanan komplikasyonları düşününce, kan damarlarını değiştirmenin ne kdar önemli olduğu anlaşılıyor. Hasar almış bir kan damarının değiştirilmesi gerektiğinde de, yerine konulan şeyin vücut tarafından kabul görmesi ciddi bir problem. İşte yeni geliştirilen bir biyoiplik ürünü buna kalıcı çözüm olabilir.

Kan damarlarının değiştirilmesi operasyonlarında, daha önce üç boyutlu yazıcılar ile üretilmiş bazı yapay damarlar denenmişti. Fakat Fransız biliminsanları tarafından geliştirilen kolajen iplik fikri daha garantili gibi duruyor. İnserm enstitüsünde (Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü) çalışan araştırmacı Nicolas L’Heureux liderliğindeki bir ekip, bu proje için insan hücrelerini laboratuvarda çoğaltmaya başlamış. Bunlardan kolajen oranı yüksek hücre dışı matris grupları üretilmiş. Ortaya çıkartılan matris, vücudun hücrelerini çevreleyen ve bu hücrelerin yapısal ve biyokimyasal olarak desteklenmesine yardımcı olan üç boyutlu makromolekül ağları ile aynı işlevi görüyor.

Yedek kan damarları için kaynak biyoiplik

Laboratuvarda üretilen matris grupları daha sonra çok ince lif benzeri şeritler halinde kesilmiş. Biyoiplik denilen bu ürün ile dokuma, örme veya örgü yapmak mümkün. Bu yöntemlerle, damar naklinde kullanılabilecek vasküler graftlar inşa edilebiliyor. Bu graftlar kan akışını yönlendirmek için gerçek damar yerine takılan tüpler şeklinde oluyor. Yapılan deneyler tüplerin damar naklinde önşart olan yeterli basınç, dikiş tutma ve geçirgenlik gibi özellikleri sergilediği; hatta medikal gereksinimleri aşan seviyeler yakalandığı rapor edilmekte. Üretilen biyoiplik ayrıca biyolojik dokuları dikmek için de başarıyla kullanılmış.

Biyoipliklerin yapısı standart ve insandan insana değişmiyor. Yani her bir iplik grubunun hastanın kendi hücrelerinden üretilmesi zorunluluğu ortadan kalkabilir. Bu da hastaların bağışıklık sistemleri tarafından reddedilme riski olmaksızın, ipliklerin güvenli biçimde kullanılmasını sağlayabilir denilmekte. Normalde başka kişilerden alınan damarların hastanın immün sistemi tarafından reddedilme olasılığı var.

Biyoiplikten üretilen yenilikçi damarlar kullanıma hazır olduğunda önce hayvanlar üzerinde denemeler yapılacağı ve bunların başarısına göre de insanlar üzerinde klinik deneylere başlanacğaı bilgisi verilmekte. Araştırma ile ilgili ayrıntılı bilgiler, ‘Acta Biomateralia’ jurnalindeki bilimsel makalede bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.