btbilgi

Bilgisayar kullanıcıları uzun zamandır, macOS işletim sistemli bilgisayarların Windows içeren bilgisayarlara göre daha güvende olduğun dair bir fikre sahip. Aslında bu görüş yanlış sayılmaz. MacOS sistemlerinin daha güvenli olmasının iki sebebi var. Birincisi Windows’un dünya çapında macOS’e göre kat kat daha fazla kullanılması, bu sebeple de daha fazla siber saldırıya maruz kalması. Diğer sebep ise macOS’un özel bir Unix işletim sistemi tabanı üzerine kurulması ve Apple’ın ekosistemi çok ayrıntılı biçimde kontrol ediyor olması. Fakat Mac bilgisayarlar artık eskisi kadar güvende değiller.

Güvenlik firması Malwarebytes, bir raporunda Mac sistemlere yönelik siber tehditlerin ilk kez Windows PC’leri hedefleyenleri geçtiğini aktarıyor. Rapora göre güvenlik şirketi 2019’da her Mac bilgisayar başına ortalama 11 tehdit tespit etmiş. Bu rakam aynı dönemde Windows bilgisayarları (uç nokta) başına tespit edilen ortalama tehdidin neredeyse iki katı (Windows bilgisayarlarda ortalama tehdit adeti 5,8). Ayrıca 2018’den bu yana Maclerdeki tehditlerde yıllık yüzde 400 artış olduğu da belirtilmekte.

Malwarebytes raporda bir noktaya dikkat çekiyor. Her ne kadar Apple’ın bilgisayarlarının artık daha yaygın olması onları daha çekici bir hedef haline getirse de, firmanın Mac kullanıcı tabanındaki artışın da daha fazla tehdit saptanması ile alakalı olabileceği itiraf edilmiş. Bu artışın tehdit ortamının gerçekliğini yansıtıp yansıtmadığını görmek için, firma Maclerde hem de Windows PC’lerde bilgisayar başına tehditleri de özellikle incelemeye tabi tutmuşlar. Oranların pek fazla değişmediği rapor ediliyor.

Araştırma bulguları arasında, işletmelere yönelik tespit edilen tehditlerin yüzde 13 oranında artarak toplam 9,6 milyona çıktığı da var. Yeni fidye yazılımı gruplarının büyümeyi sürdürdüğü de belirtilmekte. İşletmelere yönelik Ryuk fidye yazılım tespitleri yıllık yüzde 543’lük dev bir ilerleme göstermiş. İşletmeleri en çok vuran siber tehdit araçları arasında Emotet ve TrickBot isimli iki Truva atı botneti en epeye oynuyor. Bu ikisinin dünya çapında özellikle servis, perakende ve eğitim sektörlerini hedeflediği saptanmış. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde 2019 yılında hacim bazında en fazla tehdit yaşayan ilk beş ülke ise sırayla İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve Rusya.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.