btbilgi

Tüm dünyanın gelişimini endişe ile takip ettiği Koronavirüs, Çin’de birçok sektörü altüst etti. Resmi adı Covid-19 olan ve ülkeyi altüst etmeye devam eden hastalıktan kaçınmak için insanlar evlerinde kalmayı tercih ediyorlar. Her ne kadar yeni haberler yasakların azaldığını ve Çinli çalışanların yavaş yavaş işlerine geri dönmeye başladığını gösterse de, genel halk için durum çok da değişmemiş. Bu salgından karlı çıkan nadir alanlar ise medikal maske üretimi ve mobil oyun geliştiricileri.

Pazar araştırma firması Sensor Tower’ın verilerine bakılırsa, 11 Ocak ve 9 Şubat 2020 tarihleri arasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 daha fazla mobil oyun yüklenmiş durumda. Mobil oyunlar ve uygulamalar zaten Çin’de devasa bir pazar oluşturmakta. Milyonlarca Çinli vatandaş da salgın yüzünden evde kalmaları gerektiğinde sıkıntıdan oyunlara baş vuruyorlar.

Mobil kullanıcılar yalnızca sıkıntıyı gidermek için oyunlarla uğraşmıyorlar. Oyuncular evde geçirmek zorunda kaldıkları sürede oyunlarla daha fazla vakit harcıyorlar ve bu dönemde oyun içi satın almalarda da daha fazla para harcamaya başlamışlar. Çin’in popüler oyunlarından Game for Change (Çin’in PUBG Mobile sürümü), Honor of Kings ve Brain Out içindeki mikro alışverişler yüzde 23 oranında artmış.

Mobil oyunlar dışında başka kategorilerde de artış gözlemlenmiş. Çin’deki insanlar işten ve okuldan uzakta kaldıkça, eğitim uygulamalarının kullanımında da yükselme saptanmakta. Sensor Tower bunu, ebeveynlerin çocuklarının okuldan geri kaldığı süre boyunca öğrenme uygulamaları kullanması ile açıklamakta. İlginin hızla arttığı bir başka mobil kategori ise iş ve verimlilik uygulamaları olmuş. Çin hükümeti profesyonellere mümkün olduğu kadar evden çalışma talimatı vermiş durumda. Bu sebeple Çin’de DingTalk, Tencent Conference ve WeChat Work gibi uzaktan çalışma uygulamalarının kullanımı da gelişme göstermiş.

Sensor Tower raporuna bakılırsa salgından zarar gören bir kategori de var, seyahat uygulamaları. Koronavirüs salgını yüzünden ülkede uygulanan seyahat kısıtlamaları, mobil seyahat uygulamalarının kullanımında yıllık yüzde 36’lık önemli bir düşüşe yol açmış. Ayrıca her alandan tüm Çinli üreticiler gibi, oyun ve mobil uygulama geliştiriciler de salgının üretim/geliştirme süreçlerine olan olumsuz etkilerini yaşamaya devam ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.